Rekuperacja – w trosce o Twoje zdrowie!

Rekuperator to urządzenie, które poprawi jakość powietrza w Twoim domu przy okazji zmniejszając rachunki za ogrzewanie. Jak działa rekuperacja i jaki ma wpływ na zdrowie?

Problem zanieczyszczonego powietrza dotyka nas nie tylko gdy jesteśmy na zewnątrz. Niestety, często pojawia się także w naszym domu. Na szczęście coraz więcej osób przykłada większą wagę do właściwej wentylacji wnętrz swoich domów. Odpowiednie urządzenie uwzględniające specyfikę wnętrza to podstawa!

Rekuperacja – kiedy warto ją zastosować?

Współczesne budownictwo, w którym okna i ściany są szczelne i dobrze izolowane, nie oznacza, że problem smogu nas nie dotyczy. Co więcej, ciągła wentylacja jest niezbędna do tego by nie pojawiła się pleśń i grzyb mające negatywny wpływ na budynek i nasze zdrowie. Stała wymiana zużytego powietrza na świeże sprawia też, że nie gromadzi się para wodna, która może przenikać w głąb przegród budowlanych i obniżać ich izolacyjność termiczną.

Rekuperator to urządzenie, które umożliwia nieustanną wentylację niezależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz. Co więcej, przy zastosowaniu odpowiednich filtrów sprawia, że do środka nie przedostają się cząsteczki smogu – szkodliwe dla zdrowia były zawieszone PM10 i PM2,5. Do tego filtruje powietrze nie tylko z zarodników pleśni i grzybów, ale także z kurzu, roztoczy i pyłków co jest szczególnie istotne w przypadku alergików. Szukasz sposobu by poprawić jakość powietrza w swoim domu? Zainstaluj rekuperację! Rekuperatory znajdziesz na defro.pl/rekuperatory .

Dodatkowe korzyści, jakie daje rekuperator

Dzięki swojej metodzie działania rekuperator pozwala sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Przy wymianie powietrza potrafi bowiem odzyskać ciepło z usuwanego powietrza i ponownie je wykorzystać!

W rezultacie, przy optymalnych warunkach ponowne wykorzystanie energii przez system rekuperacji pozwala obniżyć zapotrzebowanie budynku na ciepło nawet o 45 procent! Nietrudno domyślić się, że tym samym wymiernie zmniejszają się koszty ogrzewania domu!

Ale to nie wszystkie korzyści. Od 2021 roku wszystkie budowane i modernizowane domy powinny stosować się do wymogów technicznych określanych Standardem WT2021. W WT2021 zawarta jest wartość współczynnika Ep określającego ilość nieodnawialnej energii pierwotnej. Im jego wartość jest niższa tym lepiej. Nie powinna jednak przekraczać 70 kWh/(m2.rok) co nie jest łatwe nawet przy takim źródle ciepła jak kocioł gazowy. Właśnie w tym przypadku rekuperacja okazuje się świetnym rozwiązaniem. Dzięki odzyskowi ciepła potrafi znacząco obniżyć Ep!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.