Pompa ciepła latem – dlaczego warto ją wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń?

Lato to okres, w którym zazwyczaj planujesz urlop wypoczynkowy, tak aby skorzystać z najlepszej pogody. Niestety ostatnie lata pokazują, że temperatury mogą być równie zaskakujące, co w okresie zimowym. Jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła, uzyskujesz jedno urządzenie, które będzie odpowiedzialne za grzanie i schładzanie Twojego domu bez konieczności stosowania odrębnej instalacji klimatyzacyjnej. Zastanawiasz się, jak chłodzi pompa ciepła? Czym różni się chłodzenie pasywne od aktywnego? Odpowiedzi na nurtujące pytania znajdziesz w artykule.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak pompa ciepła schładza pomieszczenia latem,
  • jaka instalacja jest potrzebna, aby pompa ciepła mogła schłodzić budynek,
  • czym różni się chłodzenie pasywne od aktywnego,
  • jakie korzyści wynikają z chłodzenia pomieszczeń pompą ciepła.

Pompa ciepła – chłodzenie latem pomieszczeń w domu

Pompy ciepła to uniwersalne urządzenia, które mogą być wykorzystywane do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń w Twoim domu. Ich podstawową zasadą działania jest transport ciepła z jednego źródła do drugiego. W okresie letnim pobierane ciepło z wnętrza pomieszczenia przy wykorzystaniu pompy ciepła jest przenoszone na zewnątrz, co powoduje ochłodzenie powietrza w domu. Proces ten jest realizowany za pomocą czynnika chłodniczego, który krąży w układzie pompy ciepła.

W zewnętrznej jednostce zlokalizowanej na zewnątrz budynku czynnik chłodniczy jest poddawany procesowi skraplania, co powoduje oddanie ciepła do powietrza. Następnie, czynnik chłodniczy w postaci ciekłej jest przekazywany do wewnętrznej jednostki, która znajduje się wewnątrz budynku, gdzie jest odparowywany, pobierając ciepło z wnętrza pomieszczeń. W wyniku tego procesu, powietrze w pomieszczeniu jest schładzane. Następnie, cały proces powtarza się, a czynnik chłodniczy wraca do zewnętrznej jednostki, aby rozpocząć kolejny cykl.

Chłodzenie pompą ciepła – jaka instalacja?

Chłodzenie pompą ciepła w Twoim domu może być realizowane za pomocą instalacji płaszczyznowych, klimakonwektorów oraz chłodnicy wodnej. Aby było to efektywne i spełniało oczekiwania użytkowników dobór i obliczenie odpowiedniej mocy chłodniczej urządzenia powinny zostać wykonane już na etapie projektu budynku.

Najczęstszym wyborem jest oczywiście instalacja podłogowa oraz klimakonwektory. Charakteryzują się one wysoką efektywnością w funkcji grzania i są wręcz układem idealnym dla pompy ciepła pod względem ekonomii pracy. Jeżeli chłodzenie realizowane jest poprzez instalację podłogową, konieczna jest bieżąca kontrola punktu rosy, tak aby temperatura podłogi nie spadła poniżej temperatury wykroplenia pary wodnej na jej powierzchni. Należy więc zwrócić uwagę, aby regulator wyposażony był w czujnik pomiaru wilgotności powietrza i kontrolę punktu rosy.

Pompa ciepła z funkcją chłodzenia GeniaAir Tek

Pompa ciepła GeniaAir Tek

Jeżeli zdecydowałeś się na dystrybucję chłodu w budynku poprzez klimakonwektory, to na rynku dostępnych jest wiele rodzajów: przypodłogowe, podsufitowe, ścienne, kanałowe czy kasetonowe. Główną zaletą klimakonwektorów jest to, że można nimi efektywnie chłodzić w domu bez ograniczeń temperaturowych. Wynika to z tego, że klimakonwektor posiada tacę skroplin. Na etapie projektu należy pamiętać o dwóch istotnych kwestiach – odprowadzeniu tych skroplin oraz zaizolowaniu rur zasilania i powrotu, by w ścianie nie wykraplała się woda.

Chłodzenie pasywne a aktywne

Każda powietrzna pompa ciepła Saunier Duval np. GeniaAir Tek ma możliwość odwrócenia kierunku przepływu ciepła, dlatego może pracować również latem i obniżać temperaturę w pomieszczeniu. Tego rodzaju chłodzenie z wykorzystaniem pracy sprężarki pompy ciepła nazywane jest chłodzeniem aktywnym. Pozwala ono na wykorzystanie pełnej mocy urządzenia i osiągnięcie niskiej temperatury czynnika.

Chłodzenie pasywne polega na bezpośrednim odprowadzeniu ciepła z wnętrza budynku z pominięciem obiegu chłodniczego pompy ciepła. Ten tryb może być realizowany tylko w przypadku urządzeń gruntowych, których dolnym źródłem ciepła są pionowe lub poziome sondy gruntowe.

Chłodzenie pomieszczeń pompą ciepła – korzyści

Zastanawiasz się, jakie korzyści przyniesie zakup pompy ciepła z funkcją chłodzenia?

Po pierwsze. Chłodzenie pompą ciepła jest bardziej energooszczędne niż tradycyjne klimatyzatory, ponieważ wykorzystuje energię cieplną z otoczenia do przeniesienia ciepła na zewnątrz. Klimatyzatory generują chłód za pomocą kompresora, który wymaga znacznej ilości energii elektrycznej. Pompy ciepła mogą dostarczać większą ilość chłodzenia przy mniejszym zużyciu energii.

Po drugie. Pompy ciepła mogą być integrowane z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak panele słoneczne lub kolektory słoneczne. Dzięki temu są w stanie jeszcze bardziej zredukować zużycie energii elektrycznej i zwiększyć udział czystej energii w procesie chłodzenia. Pompy ciepła są mniej podatne na zmienne warunki atmosferyczne w porównaniu do tradycyjnej klimatyzacji. Urządzenia wykorzystują stabilną temperaturę otoczenia, co oznacza, że ich wydajność nie jest tak silnie uzależniona od temperatury zewnętrznej. Dzięki temu pompy ciepła mogą utrzymywać niezmienną temperaturę wewnątrz pomieszczeń nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Po trzecie. Pompy ciepła są zwykle cichsze w działaniu niż tradycyjne klimatyzatory, co przyczynia się do większego komfortu akustycznego wewnątrz budynku.

Wszystkie te zalety sprawiają, że chłodzenie pompą ciepła latem jest atrakcyjną opcją dla osób poszukujących efektywnego i ekologicznego sposobu na obniżenie temperatury w domu.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.