Wykonywanie głębokich wykopów wymaga specjalnego zabezpieczenia. W przeciwnym razie można się narazić na niebezpieczeństwo i na nieplanowane osunięcie się gruntów. Dotyczy to wszelkich wykopów o ścianach pionowych, które zostały wykonane specjalnie pod budowę, odkrywek fundamentów, czy większych wykopów budowlanych. Jednym z bardziej popularnych i skutecznych sposobów zabezpieczania wykopów są ścianki berlińskie. Jest to specjalna obudowa, którą ustawia się tymczasowo. Warto wiedzieć jak je wykonać i w czym mogą pomóc, a także w jakich sytuacjach nie można ich wykorzystać.
Najważniejsze informacje o ściankach berlińskich
W budownictwie inżynieryjnym, podczas wykopów, bardzo często stosuje się ścianki berlińskie. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że jest to specjalna ściana zbudowana z szeregu desek umocowanych poziomo. Warto jednak zaznaczyć, że standardowe zabezpieczenia tego typu składają się ze specjalnych słupków stalowych, a także opinki, która została wykonana z krawędziaków drewnianych.
Ścianka berlińska stosowana do zabezpieczenia wykopów to konstrukcja, która musi utrzymać nacisk napierającego gruntu. Słupy wprowadza się do gruntu na odpowiednią głębokość, we wcześniej wykonanych otworach. Następnie umieszcza się na nich opinki. Ścianka berlińska schodzi w głąb, wraz z pogłębianiem się wykopu. W tym celu dodaje się kolejne elementy konstrukcyjne.
Z uwagi na ciągły rozwój technologiczny, zabezpieczenia tego typu, wykorzystywane w budownictwie inżynieryjnym, muszą być projektowane i wykonywane z dbałością o najmniejsze szczegóły i z wielką dokładnością. Konieczne jest zwrócenie uwagi na to, że prace przy wykopach przebiegają etapowo.
Jak zabezpiecza się wykopy za pomocą ścianek berlińskich?
W Rzeszowie i okolicach można znaleźć wiele firm, które zajmują się wynajmowaniem i wykonywaniem specjalistycznych zabezpieczeń wykopów. Jedna z najchętniej wybieranych jest firma http://aprofi.pl/budownictwo-inzynieryjne/scianka-berlinska.Warto wiedzieć jak przebiega wykonywanie ścianki berlińskiej:
- Wbijanie poszczególnych elementów w odpowiedniej odległości od siebie,
- Uzupełnianie przestrzeni, które są odsłaniane podczas dalszych etapów prac,
- Umieszczenie opinek.
Warto zaznaczyć, że ścianki berlińskie to jedno z najtańszych rozwiązań pozwalających na skuteczne zabezpieczenie wykopów. Są one bardzo popularne w Rzeszowie oraz w innych miastach na terenie całej Polski.
Inne rodzaje zabezpieczeń wykopów
Jak wspomniano wcześniej, odpowiednie zabezpieczenie wykopów to bardzo ważna kwestia. Jednak ścianki berlińskie nie są jedynym dostępnym rozwiązaniem. Firmy działające na terenie Rzeszowa proponują także ścianki z grodzic stalowych, czyli konstrukcje oporowe, które są niezwykle szczelne. Są one wykorzystywane przede wszystkim, kiedy ważne jest zabezpieczenie wykopu przed działaniem wód gruntowych. Jeżeli istnieje takie zagrożenie wykorzystanie ścianek berlińskich nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Dlaczego warto zdecydować się na zabezpieczenie wykopów ścianami berlińskimi?
Wykorzystanie ścianek berlińskich w inżynierii budowlanej ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jak wspomniano wcześniej jest to bardzo opłacalne rozwiązanie. Koszty wykonania takiego zabezpieczenia są niezwykle niskie. Ponadto ścianki berlińskie są także opłacalne nawet w przypadku bardzo małego zakresu działania. Kolejną ważną kwestią, o której warto wspomnieć jest bardzo łatwe kształtowanie obudowy do warunków terenu. Ściany berlińskie można także stosować jako przedłużenie ścianek szczelinowych.
Ścianki berlińskie to jeden z popularniejszych sposobów zabezpieczania głębokich wykopów. Aby można je było wykorzystać, poziom wód gruntowych musi być niższy niż dno wykopu, a także w bezpośrednim sąsiedztwie nie mogą się znajdować obiekty, które są podatne na osiadanie. Ważne jest to, że poszczególne elementy obudowy berlińskiej można odzyskać po skończonych pracach (między innymi stalowe pale wbijane oraz stalowe pale wibrowane), a cześć z nich ulega bezpowrotnemu zniszczeniu (mowa tutaj o palach wierconych oraz opinkach).
Wykonując roboty ziemne tego typu trzeba pamiętać i przypilnować, żeby operatorzy sprzętu budowlanego mieli wymagane uprawnienia do ich obsługi. Niby tak oczywiste, a już swoje na tym zjadłem…dlatego uczulam.