Jak zrobić prysznic bezbrodzikowy w swoim domu?

Zgodnie ze współczesnymi trendami bardzo ciekawym i popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie prysznica bez brodzika. Jest to niezwykle minimalistyczna i lekka możliwość. Pomieszczenia, w których znajdują się prysznice bezbrodzikowe są bardziej przestrzenne i jasne. Warto wiedzieć jakie są zalety takiego rozwiązania i w jaki sposób zamontować taką kabinę w łazience.

Co warto wiedzieć przed zamontowaniem kabiny bez brodzika?

Szklana kabina prysznicowa bez brodzika prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Nie można jej jednak zamontować w każdej łazience. Przed przystąpieniem do działania, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę i czy dana łazienka umożliwia zastosowanie takiego rozwiązania.

Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie kabiny bez brodzika w planie łazianki, już na etapie budowy. Wtedy jest to o wiele łatwiejsza i cala instalacja nie jest tak skomplikowana. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy chcemy wyremontować swoją łaziankę i odświeżyć jej wygląd. W takiej sytuacji trzeba się bardzo porządnie zastanowić, czy prysznic bezbrodzikowy na pewno jest dobrym rozwiązaniem.

Ważne jest to, żeby przede wszystkim zadbać o odpowiednie wyprofilowanie podłogi. W tym celu w istniejących łaziankach często trzeba kuć nie tylko płytki, ale także podłoże, które znajduje się pod nimi. Wymaga to sporego nakładu pieniędzy i czasu.

Miejsce na prysznic bez brodzika

Szklana kabina prysznicowa bez brodzika ma bardzo wiele zalet. Świetnie sprawdza się przede wszystkim w przypadku małych łazienek. Takie rozwiązanie pozwala na odpowiednie zagospodarowanie każdego zakamarka. W zależności od potrzeb, można się zdecydować na dowolny kształt kabiny. W sklepach dostępne są prysznice trójkątne, kwadratowe, owalne czy nawet prostokątne. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i dostępne miejsce. Warto podkreślić, że szklana kabina prysznicowa bez brodzika, w żaden sposób nie przytłacza łazienki i nie sprawia wrażenia, że przestrzeń została zagracona. Na pierwszy rzut oka jest ona nie widoczna.

Montaż prysznica bez brodzika można wykonać w istniejącej wnęce lub można dobudować odpowiednią ściankę, która pozwoli na oddzielenie kabiny prysznicowej od reszty łazienki. Ważną kwestią jest także wybór drzwi prysznicowych. Mogą one być klasyczne, wahadłowe lub przesuwne. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest tzw. prysznic walk-in, który nie posiada żadnych drzwi. Od reszty łazianki odgranicza go tylko jedna szyba, co sprawia, że staje się on integralną częścią pomieszczenia.

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika

szklana kabina prysznicowa
Źródło: Pixabay.com

Montaż prysznica bez brodzika należy rozpocząć od wyboru odpływu. Ma to bardzo duże znacznie, ponieważ zły dobór odpływu może skutkować zalaniem całej łazienki. Do wyboru jest kilka popularnych rozwiązań. Zależą one od możliwości łazianki oraz wielkości i konstrukcji prysznica:

  • odpływ punktowy – w jego skład wchodzi syfon, który należy zamontować na podłodze, a także kratka, którą instaluje się na posadzce, można także pokryć odpływ płytką, aby maksymalnie zredukować jego widoczność. Tego typu odpływy najczęściej znajdują się na środku kabiny prysznicowej,
  • odpływ liniowy – przede wszystkim charakteryzuje się on większą powierzchnią odbierania wody, można go z powodzeniem zamontować bliżej ściany lub na granicy kabiny prysznicowej, na taki system składa się kilka elementów takich jak: kanał prysznica oraz ruszt.

Kiedy strefa natrysku ma większą powierzchnie, poleca się zamontowanie podwójnego odpływu łukowego.

O czym jeszcze pamiętać przy montażu kabiny bezbrodzikowej?

Decydując się na montaż prysznica bez brodzika, trzeba także pamiętać o odpowiedniej izolacji. Jest to niezwykle ważne, aby zabezpieczyć resztę domu przed zalaniem, a łazienkę przed przedostaniem się nadmiernej wilgoci, która może wsiąknąć pod płytki i siać zniszczenie. Na podłodze należy ułożyć warstwę tradycyjnego materiału uszczelniającego np. folii w płynie. Kolejną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie brzegów odpływu za pomocą kołnierza wykonanego z polipropylenu. Warto też zabezpieczyć inne miejsca, które są bardziej narażone na zalanie. Dowiedz się więcej jakie są „Zalety szklanej kabiny prysznicowej”.

1 komentarz

  • Przepiękne są te kabiny. Jestem osobą, która stawia i bardzo docenia minimalizm, pozbawiony niepotrzebnych dodatków. Dzięki bezbrodzikowym prysznicom łazienki wyglądają elegancko i lekko 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.