Akwarium w pokoju dziecięcym – czy to dobry pomysł?

Dziecko od dłuższego czasu powtarza, że chciałoby mieć akwarium, najlepiej w swoim pokoju, żeby móc obserwować rybki przez cały czas. O ile rodzice już zgadzają się na zakup zbiornika, o tyle obawiają się, czy stawianie go w pokoju dziecka to dobry pomysł. Co zrobić, żeby akwarium w pokoju dziecięcym było jak najlepiej zabezpieczone?

Akwarystyka to przygoda, którą warto zacząć tak naprawdę w każdym wieku. Już kilkuletnie maluchy są w stanie pomagać rodzicom w opiece nad rybkami – np. karmić je pod okiem dorosłego lub wybierać nowe elementy dekoracyjne. Starsze dzieci można zaangażować do wspólnego czyszczenia zbiornika albo przycinania roślin. Jeżeli dziecko marzy o własnym akwarium, nie inwestujmy za dużo na początek i wybierzmy jak najmniej wymagające gatunki ryb, które nie wymagają tworzenia specjalnych warunków. Pamiętajmy również o tym, że im mniejszy zbiornik, tym częściej będzie wymagał czyszczenia i podmiany wody.

Akwarium w pokoju dziecięcym – lokalizacja

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając akwarium dla dzieci, zwłaszcza takie, które ma stanąć w ich pokoju? Na lokalizację zbiornika. Najlepsze są specjalne szafki pod akwaria ze względu na swoją wytrzymałość, ale równie dobrze sprawdzą się zwykłe komody, pod warunkiem, że są stabilne i masywne, bo będą musiały poradzić sobie z obciążeniem rzędu kilkudziesięciu kilogramów. Jeżeli ma się wnękę w meblach, którą chce się zagospodarować, to warto pomyśleć o dodatkowym wzmocnieniu półki. Taka wnęka będzie miała jeden duży plus – zabezpieczy akwarium przed ewentualnym przesunięciem wtedy, gdy dzieci będą z bardzo bliska przyglądać się podwodnemu życiu.

Jakie akwarium będzie najpraktyczniejsze?

Kupując zbiornik dla dzieci, warto wybrać ten z zaokrągloną przednią szybą, aby uniknąć skaleczenia o ostre krawędzie. Zwróćmy również uwagę na możliwość montażu pokrywy z otworem do karmienia i odpowiednio dobranym oświetleniem. Pokrywa zabezpieczy akwarium przed wrzucaniem do wody przypadkowych przedmiotów albo moczeniem w niej rąk, a jednocześnie zmniejszy problem z odparowywaniem wody.

Jeżeli nie chcemy sami dobierać pokrywy, oświetlenia, filtra, grzałki i napowietrzacza, możemy znaleźć gotowy zestaw akwarystyczny zawierający wszystkie niezbędne elementy. To dobra opcja dla tych, którzy po raz pierwszy zakładają akwarium.

Załącznik:
akwarium-jako-ekosystem.jpg

Gdzie kupić akwarium dla dzieci? Sprawdź sklep akwarystyczny z szeroką ofertą zbiorników i niezbędnych akcesoriów: https://trzmiel.com.pl

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętajmy, że akwarium w pokoju dziecięcym powinno być przede wszystkim jak najlepiej zabezpieczone. Warto dopłacić za piankę, którą układa się pod zbiornikiem – chroni akwarium przed przesunięciem i meble przed kontaktem z wodą – a także kupić listwę z zabezpieczeniem przepięciowym i włącznikiem. Do tej listwy podepnijmy wtyczki z filtra, oświetlenia oraz z innych dodatkowych urządzeń, a następnie umieśćmy ją poza zasięgiem dziecięcych rąk, najlepiej nie bezpośrednio koło akwarium, żeby uniknąć zalania.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.