Co można wysłać na palecie?

Większość klientów firm kurierskich korzysta z wysyłki pojedynczych paczek. W ten sposób działają także sklepy internetowe, których oferta jest skierowana do klientów indywidualnych. Jednak duża część wolumenu przewożonego przez firmy kurierskie to zamówienia paletowe. Na czym dokładnie polega ten rodzaj wysyłki? Jaki towar można wysłać w ten sposób? Jak nadać przesyłkę paletową w atrakcyjnej cenie?

Czym jest przesyłka paletowa?

Każdy kurier posiada własne limity wagowe i gabarytowe dotyczące paczek standardowych i niestandardowych. Jeśli towar przekracza te rozmiary, jego transport w standardowy sposób, bez dodatkowego zabezpieczenia, byłby kłopotliwy. Wówczas w grę wchodzi przesyłka paletowa. Najczęściej dotyczy to zleceń, których waga przekracza 50 kg. Towar jest wówczas przewożony na ustandaryzowanych paletach euro, których podstawa ma wymiary 120 x 80 cm. Jednocześnie wysokość takiej przesyłki liczona wraz z samą paletą zwykle nie może przekraczać 180 cm.

Jaki towar może znaleźć się na palecie?

Towary przesyłane na palecie można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to po prostu duże i ciężkie przedmioty, które transportowane pojedynczo wymagają wykorzystania palety. Dobrym tego przykładem są duże sprzęty AGD, jak również meble. Druga grupa przesyłek paletowych obejmuje transport hurtowy – chodzi o wysyłkę wielu sztuk tego samego towaru o stosunkowo małych wymiarach, co dotyczy przede wszystkim sprzedaży hurtowej. Wysyłka towaru w ten sposób wymaga ułożenia towaru w kształt prostopadłościanu oraz jego zabezpieczenia, aby nie przemieszczał się w transporcie.

Ograniczenia dotyczące rodzaju przesyłanych przedmiotów na paletach nie różnią się zbytnio od tych dotyczących standardowych paczek. Na paletach można przewozić więc dosłownie wszystko poza przedmiotami niebezpiecznymi, żywymi zwierzętami, a także przedmiotami zakazanymi prawnie. Kurier może odmówić transportu towaru, jeśli jest on wyjątkowo podatny na uszkodzenia. Ograniczeniami dotyczącymi przesyłek paletowych bywają też nietypowy kształt przedmiotów, jak również przekroczenie wymiarów określonych przez konkretnego przewoźnika

W jaki sposób przygotować przesyłkę paletową?

Przesyłka paletowa z oczywistych względów wymaga szczególnego zabezpieczenia. Warto pamiętać, że same palety mają wielokrotne zastosowanie, ale z czasem ulegają uszkodzeniom, dlatego przed zapakowaniem przesyłki, warto dokładnie skontrolować stan palety. Transportując w ten sposób wiele opakowań należy ułożyć je w taki sposób, aby stworzyły kształt prostopadłościanu i ściśle do siebie przylegały. Później przesyłka wymaga wielokrotnego owinięcia folią stretch, której końcówki powinny być przywiązane do palety. Dodatkowo warto zastosować jeszcze taśmę klejącą a krawędzie zabezpieczyć kartonem bądź styropianem. Odpowiednie zapakowanie przesyłki sprawi, że kurier nie będzie miał wątpliwości, by ją odebrać, a jednocześnie w trakcie transportu nie dojdzie do uszkodzenia towaru.

Jak oszczędzać wysyłając towar na palecie?

Przesyłki paletowe są dość kosztowne w porównaniu do tradycyjnych paczek. Istnieje jednak sprawdzony sposób na obniżenie kosztów, z którego korzysta coraz więcej klientów firm kurierskich. Warto wybrać ofertę brokera kurierskiego, takiego jak Sendit.pl. Porównywarka usług kurierskich pozwala po jednokrotnym wypełnieniu formularza porównać ceny proponowane przez poszczególnych przewoźników i wybrać najkorzystniejszą zyskując dodatkowe rabaty.

Więcej porad dotyczących usług kurierskich można znaleźć na stronie brokera: https://www.sendit.pl/.

1 komentarz

  • Ja na palecie wysłałem już pralkę, zmywarkę, także przy przeprowadzce do innego miasta to nawet nie jest problem.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.