Drzewa szybko rosnące – skuteczny sposób na aranżację ogrodu

Drzewa szybko rosnące to idealna metoda na urządzenie swojego ogrodu w sposób szybki i bezproblemowy. Z całą pewnością taki pomysł przypadnie również tym, którzy są niecierpliwi i chcą jak najszybciej zobaczyć efekty swojej pracy. Warto więc poznać gatunki roślin i drzew, które szybko urosną i będą idealnie zdobić prywatny kawałek przysłowiowego trawnika.

Aranżacja ogrodu z pomocą szybko rosnących drzew

Wbrew pozorom, gatunków drzew, które szybko rosną, jest sporo. To, jakie finalnie wybierzemy, jest uzależnione przede wszystkim od tego, jaką wizję ogrodu posiadamy. Dawny klimat, rodem z Pana Tadeusza, z całą pewnością możemy osiągnąć z pomocą drzew popularnych i silnych. Nowoczesne aranżacje z kolei powinny wykorzystywać roślinność egzotyczną, która będzie przywodziła na myśl rajskie plaże. Jakie więc wybrać, by być zadowolonym z efektów?

Po pierwsze – drzewa liściaste

Drzewa liściaste są bardzo popularne wśród osób, które poszukują roślin szybko rosnących. Aranżacja ogrodu z ich udziałem, może przynieść naprawdę ciekawe efekty, dlatego też warto poznać gatunki, które szybko przybiorą na masie.

Tulipanowiec

Tulipanowiec to jedno z drzew, które jest w stanie urosnąć w stosunkowo szybkim czasie. Przed jego posadzeniem, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim to, że po pewnym okresie będzie ono miało wysokość nawet ponad dwudziestu metrów oraz wyróżni się rozłożystą koroną. Nie warto kierować się sadzonkami, ponieważ te są niewielkie.

Tulipanowiec to bliski kuzyn Magnolii, w związku z czym charakteryzuje się pięknymi, oryginalnymi liśćmi. Będą one zdobić nasz ogród cały rok. Warto jednak pamiętać, ze kwiaty mogą pojawić się dopiero po kilku latach, nawet po dziesięciu, jednak trójpalczasty kształt liści doskonale nada uroku ogrodom – lśniące oraz duże perfekcyjnie sprawdzą się w miejscach, gdzie bajkowa aura jest najważniejsza. Tulipanowiec powinno się posadzić na stanowisku ciepłym i słonecznym, ale jednocześnie takim, w którym drzewo będzie osłonięte przed jesienno-zimowymi wiatrami. W czasie suszy należy podlewać młode drzewka, a zimą odpowiednio je zasłonić i okopczykować.

Morwa czarna

W ostatnich latach dużą popularnością zaczęła na nowo cieszyć się morwa czarna. Jest to drzewo, które jest uwielbiane nie tylko za wygląd i szybki wzrost, ale również smak owoców oraz właściwości leczniczo-odchudzające liści. Morwa czarna posiada wspomniane już owoce, które są łudząco podobne do jeżyny. Drzewo to rośnie do maksymalnie piętnastu metrów i posiada koronę o kulistym kształcie. W okresie maja i czerwca zakwita, a w lecie rodzi owoce, które perfekcyjnie nadają się na przetwory.

Morwa czarna to roślina, która nie wymaga zbyt wiele. Podczas sadzenia należy zapewnić jej suchą glebę. Nie lubi zimnej i mokrej ziemi. Warto wybrać podłoże gliniaste albo przepuszczalne powietrze. Stanowisko powinno być z kolei ciepłe i bezwietrzne. Młode drzewko warto osłonić zimą agrowłókniną, a w czasie susz – podlać.

Po drugie – drzewa iglaste

Modrzew w ogrodzie, drzewa szybkorosnace
Źródło: Pixabay.com

Drzew iglastych, które szybko rosną, nie ma sporo. Mimo to, z całą pewnością na uwagę zasługuje przynajmniej jedno z nich.

Modrzew europejski

Jednym z drzew liściastych, które szybką rosną, jest modrzew europejski. To drzewo, które świetnie wpasuje się w krajobraz polskich ogrodów. Na wiosnę igły mają kolor zielony, a następnie – jesienią – zmieniają się w barwę żółtą. Osiąga nawet pięćdziesiąt metrów wysokości. Co ważne, jest to jedna z najmniej wymagających roślin, dlatego perfekcyjnie wpasuje się do każdego rodzaju gleby. Należy nadmienić, że w lecie wymaga ona podlewania. Najlepiej modrzew europejski posadzić w osłonecznionym miejscu.

Drzewo to jednak, z powodu swoich wymiarów, najlepiej nadaje się do ogrodów dużych. Na mniejsze działki polecana jest odmiana drzewa Horstmann Recurved, która osiąga zaledwie kilka metrów wysokości i charakteryzuje się bardzo ciekawymi, poskręcanymi pędami. Sięgają one do podłogi, w związku z czym, perfekcyjnie sprawdzą się na rabatach oraz skalniakach. Wspólnie stworzą piękną kompozycję.

Źródło:

1 komentarz

  • Morwa czarna nie dość, że nie wymaga wiele w pielęgnacji, to dodatkowo ma mnóstwo właściwości. Z owoców morwy można robić soki lub syropy, które pomogą w problemach z gardłem i przy stanach zapalnych jamy ustnej 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.