Perfekcyjna Pani Domu – jak skutecznie wyczyścić szyby prysznicowe?

Wiele osób chce mieć w swojej łazience kabinę prysznicową zamiast tradycyjnej wanny. Jednak warto podkreślić, że jest to przestrzeń, którą wcale się nie da tak łatwo utrzymać w czystości. W czasie codziennych kąpieli na ścianach kabiny zbiera się woda oraz osad mydlany, który później niełatwo usunąć. Warto wiedzieć jakie środki wykorzystać oraz jakie podjąć działania, żeby dokładnie oczyścić szyby prysznicowe.

Czyszczenia kabiny prysznicowej środkami chemicznymi

Kabiny prysznicowe na wymiar można znaleźć w wielu łazienkach. Jednak, aby prezentowały się one wystarczająco dobrze, konieczne jest odpowiednie czyszczenie. W sklepach jest mnóstwo środków, które dobrze radzą sobie z usuwaniem silnych i uporczywych zabrudzeń. Wybór detergentów jest niezwykle duży. Najlepiej zdecydować się na preparaty w sprayu, gdyż są proste w użyciu. Wystarczy nanieść ich niewielką ilość na szyby prysznicowe i przetrzeć powierzchnię gąbeczką lub ściereczką.

Warto jednak podkreślić, że detergenty pozostawiają po sobie drobinki, którą mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka i mogą uczulać. Dlatego, przed wykorzystaniem nowych produktów warto je przetestować na mniejszej powierzchni lub spróbować wykorzystać domowe sposoby. 

Domowe sposoby na wyczyszczenie szyby prysznicowej

Szkła prysznicowe można nabyć w hurtowni szkła np. w mieście Rzeszów. Jest to rozwiązanie, które szczególnie się przydaje w przypadku zakupu kabiny prysznicowej na wymiar. Szkło można wyczyścić także domowymi sposobami. Takie rozwiązanie wybierają szczególnie osoby, które cenią sobie ekologiczny styl życia. Osada z kamienia i mydła można bardzo skutecznie usunąć przy wykorzystaniu środków, które znajdują się w każdym domu jak np.:

  1. ocet,
  2. soda oczyszczona z wodą utlenioną.

Pierwszą możliwością jest ocet. Wystarczy zmieszać wodę z octem i otrzymaną mieszanką nanieść na zabrudzenia i pozostawić na kilka minut. Po czasie można przetrzeć powierzchnię ściereczką i spłukać szybę wodą. Kolejnym skutecznym, domowym sposobem jest wykorzystanie sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Mieszanina tych produktów bardzo skutecznie radzi sobie z usunięciem zarodków grzybów i innych zanieczyszczeń.

jak skutecznie dbac o prysznic
Źródło: Pixabay.com

Czym nie czyścić prysznica?

O szyby prysznicowe zamówione w hurtowni szkła https://www.rkglass.pl/uslugi/kabiny-prysznicowe/ w Rzeszowie trzeba odpowiednio dbać. Nie można myć kabiny przy pomocy preparatów ścierających jak np. mleczka do czyszczenia czy pasty czyszczące. Jest to bardzo częsty błąd, ponieważ po wykorzystaniu tego typu detergentów na pierwszy rzut oka można mieć wrażenie, że przyniosły one zadowalający efekt. Jednak tak naprawdę w ten sposób można porysować szyby prysznicowe i stworzyć mikro wgłębienia, w których zasiedlą się groźne bakterie.

Nie bez znaczenia są także produkty, które wykorzystuje się do czyszczenia. Nie wolno stosować ostrych szczoteczek czy gąbek zmywakowych. Mają one właściwości ścierne i także mogą uszkodzić strukturę szyby. Dużo lepiej sprawdzą się ściereczki bawełniane.

O czym pamiętać czyszcząc kabinę prysznicową?

Aby kabiny prysznicowe na wymiar utrzymać w dobrej kondycji, przede wszystkim duże znaczenie ma regularność. Szyby prysznicowe trzeba czyścić systematycznie. Jeżeli w domu woda jest twarda, prace porządkowe mogą być konieczne jeszcze częściej. Mycie szyb z hurtowni szkła Rzeszów należy czyścić z góry do dołu. Warto także pamiętać o wcześniejszym usunięciu wszelkich kosmetyków i innych rzeczy z kabiny.

Aby na szybie nie było zacieków, nadmiar wody warto usunąć gumową ściereczką. Szczególną uwagę trzeba przywiązać do usuwania brudu z miejsca połączenia szyby z uszczelką. W tym celu warto użyć szczoteczki do zębów.

W łazience panują idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Wszystko z powody panującej tam wilgoci i braku dostatecznej wentylacji. Warto po każdym umyciu uchylić drzwi kabiny, aby ją wywietrzyć. Dobrym rozwiązaniem jest także impregnowanie szyb, aby zapobiec osadzaniu się mydła i kamienia. W sklepach znajdują się specjalne środki chemiczne, które można wykorzystać w tym celu. Wystarczy je użyć raz na trzy miesiące.

 

1 komentarz

  • Myślę, że pierwsza z metod jest wszystkim znana, a co więcej niezwykle skuteczna 🙂 Woda z octem pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, a także zapewni połysk. Pamiętajmy tylko o proporcjach. Tylko odpowiednio zachowane proporcje pozwolą nam osiągnąć to co należy 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.