Budowa nowego domu – wybranie ogrzewania

Budowa domu to zawsze wielkie wyzwanie, któremu towarzyszą liczne dylematy. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania nowego domu. Decyzja powinna zostać podjęta już podczas projektowania budynku. W dzisiejszym artykule znajdziesz porady czym kierować się przy wyborze ogrzewania.

Wybór ogrzewania

Wyboru metody ogrzewania należy dokonać już na etapie projektowania domu. Jest to decyzja, która ma realny wpływ na plan naszego mieszkania, w którym należy uwzględnić miejsce na pompę ciepła, piec lub skład na opał. Co więcej trzeba także pamiętać, że wybór ogrzewania wpłynie na sposób rozprowadzania rur i instalacji. Dlatego też decyzja powinna zostać starannie przemyślana. Jeśli chcemy założyć panele słoneczne, należy pamiętać o uwzględnieniu tego w projekcie dachu i pozostawić odpowiednią ilość miejsca od strony południowej. Przy wyborze ogrzewania kluczowy jest nasz budżet, wielkość działki oraz metraż budowanego domu. Musisz zastanowić się na przykład czy możliwe jest zagospodarowanie osobnego pomieszczenia na kotłownię.

Ogrzewanie elektryczne

Jest to dobre rozwiązanie dla domów o niewielkim metrażu oraz tych posiadających dobrą izolację. Jest to dosyć tanie rozwiązanie pod względem inwestycyjnym. Nie wymaga także przeznaczania dodatkowego miejsca na kotłownie. W sklepie z grzejnikami znajdziemy liczne kaloryfery, które odpowiedzą na nasze potrzeby i wzbogacą aranżację każdego wnętrza. Do tego rozwiązania może zniechęcić jednak wzrastająca cena prądu.

Gazowy kocioł grzewczy

Jest to bardzo popularne rozwiązanie w domkach jednorodzinnych, które odznacza się funkcjonalnością i prostotą w obsłudze. Dwufunkcyjne kotły grzewcze nie wymagają zagospodarowania dodatkowego pomieszczenia, dzięki czemu są dobrym rozwiązaniem do domów o mniejszym metrażu. W domach o dużych powierzchniach, w których planujemy mieć więcej niż jedną łazienkę, warto zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny i dodatkowy podgrzewacz wody. Takie rozwiązanie zapewni maksymalny komfort użytkowania.

Odnawialne źródła prądu

Odnawialne źródła prądu to doskonałe rozwiązanie dla osób myślących przyszłościowo. Do najpopularniejszych rozwiązań należy instalacja paneli słonecznych. Pomimo dosyć wysokich kosztów instalacji, jest to wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie pod względem eksploatacyjnym. Jest to inwestycja na lata, która bardzo szybko się zwróci. Dodatkowo gwarantuje niezależność od dostawców prądu. Dom z zamontowanymi panelami słonecznymi zwiększa też swoją wartość, w przypadku ewentualnej sprzedaży.

Pompa cieplna

Jest to popularne rozwiązanie, które jest jednocześnie ekonomiczne i ekologiczne. Jednakże instalacja pompy ciepłej jest droższa niż założenie pieca gazowego. Dodatkowo konieczne jest posiadanie sporej wielkości działki, która umożliwi założenie gruntowej pompy ciepła. Alternatywą jest jednak powierzana pompa – tańsza i prostsza w instalacji. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego człowieka.

Ogrzewanie podłogowe

Decyzja o instalacji ogrzewania podłogowego powinna zostać podjęta jak najszybciej. W przeciwnym razie czeka nas kapitalny remont całego mieszkania. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, do którego zachęca komfort użytkowania oraz dyskrecja. Wielu z nas zachęcona jest brakiem widocznych elementów ogrzewania w pomieszczeniach. Posiada także wygodną zdolność do samoregulacji.

Decyzja o wyborze ogrzewania powinna zostać dobrze przemyślana, przed wybraniem i zatwierdzeniem projektu. W przeciwnym razie jesteśmy narażani na poniesienie dodatkowych kosztów związanych z przerabianiem systemu grzewczego.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.