Jak dostać się na architekturę – na przykładzie wymogów w USOS PRz

Politechnika Rzeszowska oferuje kształcenie w wielu kierunkach. Jednym z nich jest architektura. Jeśli pragniesz dostać się na wymarzone studia w tym właśnie kierunku, dowiedz się, jakie kryteria przyjęcia musisz spełnić.

Chcę być studentem architektury!

Studia na kierunku architektura, kładą nacisk przede wszystkim na nauki ścisłe. Zatem potencjalny student, powinien mieć pojęcie o fizyce, matematyce, mechanice, a także konstrukcjach. To idealna ścieżka edukacji dla osób, o szerokiej wyobraźni, które potrafią umiejętnie łączyć ze sobą estetykę z techniką wykonania.

Dodatkowe informacje o warunkach przyjęcia w USOS PRz

Uniwersytecki System Obsługi Studiów – USOS PRz – zawiera szereg cennych informacji, związanych z procesem rekrutacji i wymaganiami na kierunek architektura. Aby dostać się na studia I-go stopnia, należy zdać maturę z takich przedmiotów jak:

  • matematyka,
  • fizyka,
  • język obcy nowożytni.

Wysokie wyniki z tych właśnie przedmiotów, zdawanych na poziomie rozszerzonym, pozwolą przejść pierwszy etap rekrutacji i dadzą możliwość na podejście do egzaminu z predyspozycji plastycznych.

Egzamin ten polega najczęściej na wykonaniu technicznych szkiców i rysunków, które mogą „powiedzieć” nieco więcej o umiejętnościach kandydata.

I tak na podstawie wyników z matury, egzaminu wstępnego oraz zaprezentowanych umiejętności plastycznych, podejmowana jest decyzja, którzy z kandydatów zostaną przyjęci na kierunek studiów, jakim jest architektura.

Proces rekrutacji nie należy do najłatwiejszych i bez wątpienia kandydat musi wykazać się wiedzą i licznymi zdolnościami.

USOS PRz – studia II-go stopnia

Absolwent studiów I-go stopnia, który otrzymał tytułu inżyniera architektury, może kontynuować swoją drogę edukacji na studiach magisterskich. Warunkiem przyjęcia na studia II-go stopnia są oceny końcowe, z dyplomu ukończenia studiów wyższych. Dokładne informacje na ten temat, znajdziemy w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów – USOS PRz.

Co po studiach?

Absolwent kierunku architektura, najczęściej zaczyna pracować na własną rękę lub jako pomoc architekta w pracowni architektonicznej. Początkowo zlecane są mu proste prace pomocnicze, a dopiero z czasem, kiedy wykaże się on nie tylko wiedzą, ale i licznymi umiejętnościami, zostaje włączony w prace koncepcyjne, koordynację działań, a także bezpośredni kontakt z klientem.

Branża architektoniczna nieustannie poszukuje młodych, zdolnych i kreatywnych architektów. Możliwości dla absolwentów tego kierunku są bez wątpienia bardzo szerokie. Dlatego warto już dziś zajrzeć do internetowego systemu USOS PRz, gdzie znajdziemy wszelkie informacje związane z kierunkiem studiów, jakim jest architektura.

Czy warto wybierać kierunek studiów jakim jest architektura?

Oczywiście, że warto. Studia te są nie tylko bardzo interesujące, ale przede wszystkim dają możliwość rozwoju w licznych dziedzinach. Architektura łączy w sobie wiele gałęzi nauki – zarówno przedmioty ścisłe, humanistyczne, ekonomiczne, jak i artystyczne. Zdobyta w toku studiów wiedza jest bardzo obszerna i daje rozeznanie w licznych dziedzinach.

Chętnych jest wielu. Na jedno miejsce startuje nawet kilka osób. Uczelnie wybierają kandydatów wszechstronnie uzdolnionych. Pamiętajmy – dobry architekt musi mieć dusze artysty połączoną z inżynierskimi umiejętnościami.

uniwersytet, studia na kierunku architektura
Źródło: Pixabay.com

Zarobki – ile zarabia architekt?

Zarobki uzależnione są przede wszystkim od stażu pracy, a także rejonu kraju, w którym pracuje architekt. Początkujący architekt, bez doświadczenia, zaczyna od niskiego wynagrodzenia – około 2000 – 2600 zł. Z czasem, w zależności od wykonywanych projektów, jego zarobki mogą osiągnąć pułap nawet 6 lub 7 tysięcy. Średnio jest to około 4700 zł.

Oczywiście prowadząc własną firmę zarabia się więcej, jednak wówczas trzeba też liczyć się ze sporo większymi kosztami – związanymi chociażby z utrzymania całego biura, wypłatami dla pracowników oraz przychodami, które uzależnione będą od zrealizowanych zleceń i projektów.

Absolwenci kierunku architektura nie mają większych trudności ze znalezieniem pracy. Młodzi architekci są bardzo potrzebni, chociażby ze względu na świeże spojrzenie architektoniczne i niesamowitą kreatywność tworzenia.

1 komentarz

  • Świetna sprawa studia w tym kierunku! Student ma kontakt z pasjonującymi ludźmi i co ważne rozwija swoją kreatywność, zdobywając przy tym ciekawą wiedzę, przydatną później w karierze zawodowej.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.