Artykuł partnera.
Pierwotny rynek mieszkań we Wrocławiu jest w doskonałej kondycji. W stolicy Dolnego Śląska systematycznie rośnie liczba nowych mieszkań wprowadzanych do oferty. Pomimo szybujących w górę cen, żaden deweloper we Wrocławiu nie ma problemów ze znalezieniem nabywców.
Wrocław bije rekordy
Wahania na rynku mieszkaniowym nie są niczym nadzwyczajnym i jak podkreślają specjaliści z Ronson Development, nie stanowią one powodów do niepokoju. Trendy spadkowe w Polsce widoczne były w drugim kwartale 2019 r., jednakże nie we wszystkich miastach były odczuwalne z jednakowym nasileniem. Doskonałym przykładem jest Wrocław, gdzie w okresie od kwietnia do czerwca ubiegłego roku do sprzedaży trafiło o ok. 36 proc. mieszkań w porównaniu z I kwartałem. Każdy deweloper we Wrocławiu realizujący przedsięwzięcia z obszaru nieruchomości mieszkalnych miał zatem powody do zadowolenia – zwłaszcza że taki wynik deweloperski rynek we Wrocławiu odnotował po raz pierwszy w historii. Warto przypomnieć, iż w tym samym okresie tacy giganci jak Warszawa, Poznań czy Kraków odnotowali kilkunastoprocentowe spadki sprzedaży.
Ceny mieszkań na Dolnym Śląsku poszły mocno w górę
Ceny nowych mieszkań Polsce w II kwartale 2019 r. wzrosły średnio o 2,3 proc. w stosunku do I kwartału. Dolny Śląsk odnotował największy wzrost cen. W porównaniu do II kwartału 2018 r. ceny zwiększyły się aż o 12 proc. W opinii fachowców nie brakuje przesłanek do dalszego ich wzrostu, ale żaden deweloper we Wrocławiu nie powinien się martwić o zbyt. Popyt na nowe mieszkania na Dolnym Śląsku jest ogromny i nie zanosi się na to, aby cokolwiek w tym względzie miało się zmienić na minus. Mediana cen za metr kwadratowy we Wrocławiu wynosi 7500-8000 zł – bardzo prawdopodobne są dalsze podwyżki.
Osoby decydujące się na zakup mieszkania od dewelopera we Wrocławiu często robią to z myślą o późniejszym najmie. To opłacalna inwestycja – zwłaszcza że w górę poszły również koszty najmu. Średnia cena wynajmu mieszkania we Wrocławiu oscyluje w granicach 2500 zł.