Dach jest jednym z najważniejszych elementów domu. Ale nie tylko sama jego pokrywa, lecz także cała krokiew. Jednak czasami okazuje się, że dach zaczyna przeciekać bądź jest już bardzo stary. Wtedy czas pomyśleć o remoncie. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, jak przeprowadzić naprawdę starego dachu. Zastanowimy się, czy wybór koramiki jest zawsze najlepszy.
Sprawdź stan krokwi dachowej
Nim przejdziemy do naprawiania bądź lokalizowania usterek czy uszkodzeń w dachu, to na samym początku trzeba pomyśleć o sprawdzeniu krokwi. Niestety często okazuje się, że jest ona zagrzybiona i pełna pleśni. Jeżeli to zauważycie, to jak najszybciej powinniście przejść do pozbycia się tego problemu, gdyż jak wiadomo grzyb i pleśń mogą powodować wiele chorób w tym także choroby układu oddechowego, co jest szczególnie niebezpieczne dla astmatyków i alergików. Niestety usuwanie ich jest trudne i czasochłonne, ale konieczne, zatem musicie usunąć wszystkie , nawet pokryte pleśnią czy grzybem, nawet te w sąsiedztwie. Dodatkowo powinniście sprawdzić stan drewna. Otóż zbutwiałe drewno jest miękkie i często ma inny kolor. Wszystkie zgniłe elementy także trzeba usunąć i dopiero wtedy można przejść do dodawania nowych łat, przy czym pamiętajcie, że ich rozmieszczenie powinno wynosić od 30-35 cm w zależności od tego, czym będziecie pokrywać sam dach. Tutaj trzeba wziąć jeszcze pod uwagę sam kąt nachylenia. Aby wykonać wszystkie prace niezbędne są profesjonalne rusztowania i nie można o tym zapomnieć.
Czas pomyśleć o ociepleniu dachu
Jeżeli wasze rachunki za ogrzewania są kolosalne, pomimo tego, że wymieniliście okna oraz drzwi i nie ma mostków termicznych, to często okazuje się, że Wasze poddasze jest winne całego zamieszania, a precyzując jest ono nieocieplone bądź trzeba je docieplić. Jest wiele opcji, jednak jak można usłyszeć od fachowców z długoletnim stażem, lepiej niż pianka poliuretanowa sprawdza się wełna mineralna. Tak samo dobrze izoluje, jednak latem nie tworzy w domu piekarnika, przez to, że powietrze nie dochodzi do wnętrza. Dlatego też lepszym wyborem jest ocieplenie wełną mineralną, które swoją drogą jest tańsze.
Wymiana dachówki – praca niełatwa
Jeżeli nie macie jeszcze rusztowania, to koniecznie postawcie na te od Delta Bud, bo do następnej pracy jest ono niezbędne.
Otóż kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu dachówki. Jeżeli zauważycie, że Wasz dach przecieka, to nie zawsze jest to wina dachówki, ale membrany i wtedy to ją trzeba uzupełnić. Czasami nie ma konieczności nawet ściągania dachówki. Samo układanie dachówek nie jest trudne, jeżeli macie doświadczenie, gdyż trzeba pamiętać o szczelnym połączeniu połaci. Również wymiana papy nie powinna być trudna, wystarczy podkleić ją klejem bitumicznym lub uszczelniaczem dekarskim, a na samym końcu dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi taśmami.
Wybór ma olbrzymie znaczenie
Jeżeli jednak Wasza dachówka lata świetności ma za sobą, czas na wymianę na nową. Tutaj najlepszym wyborem wydaje się ceramiczna, czyli koramika, która jest trwała, mocna i wytrzymała. Ważne jest także to, że rzadko ulega uszkodzeniom czy przeciekaniu. Jednak jest też droższa. Ale lepiej więcej zapłacić, gdyż nie musicie obawiać się, że pojawiać się będzie na niej mech. Z kolei zdecydowanie tańsza, ale i gorsza jest ta betonowa i na niej już po krótkim czasie pojawiają się przekwity. Alternatywą jest blacho-dachówka, ale i ona jest niezbyt wytrzymała, dodatkowo nie prezentuje się zbyt dobrze. Swoją drogą trzeba ją często wymieniać, gdyż już po krótkim czasie jej walory estetyczne pozostawiają wiele do życzenia.
Naprawa dachu czy krokwi dachowej nie jest łatwa. Naszym zdaniem lepiej się jej nie podejmować, szczególnie jeżeli nie macie pojęcia o takiej pracy. Zdecydowanie lepiej jest zatrudnić najlepszych specjalistów, którzy wykonają pracę szybko i co ważne precyzyjnie. Z kolei jeżeli planujecie wymianę dachu, to koniecznie postawcie na koramikę, która jest najlepsza, choć zdecydowanie droższa niż blacho-dachówka, ale, bądźmy szczerzy, prezentuje się świetnie.