Jeśli szukamy pomysłu na ponadczasowe, a zarazem oryginalne wnętrze, zastanówmy się nad tym, czy nie wprowadzić do niego koloru oliwkowego. Pomimo tego, że spotyka się go w aranżacjach dosyć rzadko, jest uniwersalny i dodaje szyku. Jak prawidłowo go wykorzystać?
>Oliwkowy to dość ciekawa barwa – w zależności od tego, jak go wykorzystamy, może wydawać się nowoczesny, klasyczny albo awangardowy. Sprawdzi się i w małych wnętrzach i w tych o większym metrażu.
Jak wykorzystać kolor oliwkowy w kuchni?
Pierwszą rzeczą, jaką musimy określić, jest to, czy oliwkowy ma być dominującym kolorem w pomieszczeniu, czy widzimy go raczej w dodatkach. Obie opcje są warte uwagi i w każdym przypadku nasza kuchnia może wyglądać świetnie. Oliwkowy jest raczej stonowaną i ciemną barwą, przez co budzi wątpliwość w przypadku małych wnętrz. Owszem, trzeba postępować z nim ostrożnie, aby wystrój nie był przytłaczający, ale wystarczy, że postawimy na jasne meble i dodatki, a osiągniemy zadowalający efekt.
Jeśli chcemy, by oliwkowy był głównym kolorem, pokryjmy nim ściany. Może być na wszystkich ścianach lub tylko jednej z nich. Fantastycznie będzie prezentować się wzorzysta oliwkowa tapeta. W przypadku, gdy w kuchni jest dodatkowa wnęka, oliwkowy pomoże wydobyć jej głębię.
Innym pomysłem jest inwestycja w oliwkowe meble. Aranżacja z ich udziałem będzie wyjątkowo oryginalna. A jeśli to dla nas za dużo, to możemy pokusić się o dodatki. Oliwkowe pojemniki, zasłonki i inne dekoracje wprowadzą do wnętrza nieco świeżości.
Płytki ceramiczne do oliwkowej kuchni
Obok łazienki kuchnia jest pomieszczeniem, w którym płytki podłogowe układa się najczęściej. Ich wybór jest tak duży, że bez problemu znajdziemy idealnie pasujące do oliwkowej aranżacji. Najbezpieczniejszym wyborem, będą płytki w odcieniu bieli. Do białych kafli będą pasować wszystkie kolory mebli, a przy tym mozaika skutecznie rozjaśni i powiększy wnętrze. Biały i oliwkowy możemy łączyć w dowolnych proporcjach i zawsze będą wyglądać świetnie. Zamiast białego możemy wykorzystać odcienie beżu. Wtedy nasza aranżacja zyska trochę ciepła i stanie się przyjemniejsza w odbiorze.
W kuchni warto ułożyć płytki również na ścianie. Dobrze prezentują się między blatem kuchennym a wiszącymi szafkami. Mogą posłużyć do wydzielenia przestrzeni jadalnej lub obudowy wyspy kuchennej. Tak jak w poprzednim przypadku możemy sięgnąć po biel i beż, ale ponieważ płytki ścienne są najczęściej na mniejszej powierzchni niż te podłogowe, to warto wziąć pod uwagę odważniejsze akcenty kolorystyczne. Patrząc w ten sposób, do koloru oliwkowego możemy dodać na przykład czerwień, pomarańcz, turkus lub granat. To wyraźne i ożywcze barwy, ale lepiej prezentują się wtedy, kiedy nie ma ich za dużo. Stąd właśnie tak dobrze sprawdzają się na niewielkiej powierzchni ściany. Bardzo wyrafinowane wnętrze można otrzymać, kiedy kolor oliwkowy połączymy z purpurą, czernią i grafitem. Szyk i elegancja. Uważajmy jednak, by nadmiar ciemnych odcieni nie przytłoczyły wnętrza.