Czym są ataki paniki i jak można im zapobiec?

Artykuł sponsorowany.

Ataki paniki stanowią bardzo poważny problem i dotyczą wielu osób. Podpowiadamy, czym się charakteryzują i jak można z nimi walczyć. W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje na temat tych zaburzeń. Poznaj szczegóły i zadbaj o zdrowie psychiczne.

Czym jest atak paniki?

Atak paniki to nagłe, napadowe występowanie silnego lęku, który nie ma uzasadnionej przyczyny. Stan ten wiąże się z licznymi objawami fizycznymi i psychicznymi. Napad zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut. Ponadto może powracać, co znacznie obniża komfort życia. Typowe funkcjonowanie w społeczeństwie czy nawiązywanie relacji staje się bardzo dużym wyzwaniem. Poważnym problem jest również lęk przed wystąpieniem ataku. Pamiętaj jednak, że dzisiejsza psychoterapia jest bardzo skuteczna.

Gdzie najlepiej szukać pomocy? Doskonałą propozycją dla pacjentów będzie oferta Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Jeżeli więc towarzyszą Ci ataki lęku, zajrzyj na stronę internetową i umów się na wizytę ze specjalistą. Możesz wybrać konsultację w gabinecie lub online. To doskonała wiadomość dla osób, które cenią wygodę.

Objawy ataku paniki

Atak paniki wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów. Niektóre z nich w ocenie pacjentów mogą sygnalizować nawet zawał serca, co powoduje jeszcze większy lęk. Tymczasem napad nie jest groźny dla życia, lecz powoduje bardzo duży dyskomfort. Częstym symptomem jest kołatanie serca i uczucie silnego niepokoju.

Dochodzi również do nudności, drżenia rąk, poczucia braku kontroli oraz trudności z oddychaniem. Osobom, które po raz pierwszy zmagają się z takimi symptomami towarzyszy nawet lęk przed śmiercią. Bez odpowiedniego wsparcia terapeuty napady mogą powracać bardzo często.

Jedną z pomocnych technik może być spokojne oddychanie na przekór wymienionym tu symptomom. Jednak tylko odpowiednia terapia pozwoli całkowicie wyeliminować problem. Przekonało się o tym wielu pacjentów, którzy zdecydowali się na usługi specjalistów z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Jeśli zmagasz się atakami paniki lub innymi problemami psychicznymi, zdecydowanie warto postawić na to sprawdzone rozwiązanie.

Przyczyny ataku paniki

Przyczyny napadów lęku jeszcze nie zostały poznane. Specjaliści uważają, że dużą rolę mogą mieć czynniki genetyczne. Ponadto atak często współwystępuje z różnymi zaburzeniami (np. lękiem uogólnionym). Warto zauważyć, że objawy może wywołać bodziec wewnętrzny lub zewnętrzny (np. katastroficzne myślenie, czy silny stres).

Zdaniem ekspertów atak paniki może wynikać również z tzw. lęku przed lękiem. Osoba, która raz doświadczyła tego nieprzyjemnego epizodu, obawia się kolejnego. Wówczas trudno stawiać czoła codziennym obowiązkom w pracy czy w szkole. Warto pamiętać, że lęki dotykają osób w każdym wieku. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodszych.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.