Pogoda dla rolników – jak warunki atmosferyczne wpływają na prace w ogrodzie?

Ogród, choć cieszy oko głównie wiosną i latem, potrzebuje opieki przez cały okrągły rok. W każdym miesiącu przeprowadza się nieco inne prace, a pogoda dla rolników jest jednym z najważniejszych czynników determinujących ich kolejność. Dzięki kalendarzom można zaplanować i usystematyzować swoje ogrodowe działania. Jak powinny one wyglądać w poszczególnych miesiącach?

Styczeń

Pogoda dla rolników w styczniu nie jest łatwa, gdyż jest to zwykle najzimniejszy miesiąc w roku, podczas którego należy spodziewać się opadów śniegu. Gdy są one obfite, warto strząsać regularnie śnieg z gałęzi, a jeśli warunki pogodowe sprzyjają – przyciąć je. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać o tym, że śniegu odgarnianego ze ścieżek nie wolno przenosić na trawę, gdyż może to doprowadzić do jej gnicia.

Luty

Jaka jest pogoda dla rolników w lutym? Miesiąc ten upływa przede wszystkim pod znakiem przygotowań do wiosny. Warto zadbać o pielęgnacyjne cięcia niektórych drzew oraz krzewów, w tym miesiącu głównie owocowych.

Marzec

W marcu możemy zacząć powoli usuwać zimowe zabezpieczenia, jednak warto mieć na uwadze możliwość wystąpienia nocnych przymrozków i nagłych zmian temperatur. W połowie marca zaczynamy strzyc żywopłoty i grabić trawniki. Usuwamy również kretowiska i chwasty.

Kwiecień

W kwietniu pogoda dla rolników jest twardym orzechem do zgryzienia. Ponieważ ulega ona ciągłym zmianom, musimy dostosować do niej nasze prace. Możemy sadzić wówczas drzewa i krzewy oraz obserwować szybki wzrost trawy (w razie potrzeby możemy ją już kosić).

Maj

To pora, w której ogrody upiększają krzewy, kwiaty i coraz bujniejsza trawa, którą powinniśmy kosić minimum raz w tygodniu, na wysokość do 5 cm. Pozwoli nam to na posiadanie zdrowej, trwałej murawy.

Czerwiec

W czerwcu należy rozpocząć pełne strzyżenie żywopłotów, zostawiając jedynie około 1/3 długości pędów. Najlepszym wyjściem jest przycinanie głównie młodych roślin. W przypadku suszy zrezygnujmy z koszenia trawnika.

Lipiec

W lipcu pamiętajmy przede wszystkim o regularnym nawożeniu, gdyż to właśnie w tym miesiącu rośliny potrzebują porządnego odżywienia, zwłaszcza w postaci azotu.

Sierpień

W drugiej połowie sierpnia możemy rozpocząć sadzenie iglastych krzewów oraz drzew i zimozielonych krzewów liściastych. W ostatnich dniach miesiąca możemy dokonać ostatniego przystrzyżenia drzew i krzewów. Jeżeli temperatury wciąż są wysokie, kluczowe jest podlewanie trawnika, najlepiej późnymi popołudniami.

Wrzesień

Początek września to idealna pora na sadzenie krzewów i drzew. Musimy również wykonać pielęgnacyjne cięcia, by usunąć obumarłe pędy. Możemy także założyć nowy trawnik, gdyż wrześniowe warunki atmosferyczne pozwolą mu się najlepiej przyjąć.

Październik

W tym miesiącu, a konkretniej w jego drugiej połowie, po raz ostatni kosimy trawnik. Dobrze byłoby wykonać aerację. Jeżeli posiadamy staw, usuwamy z niego gnijące liście, a wrażliwe na chłód i mróz rośliny przenosimy w bezpieczne, ciepłe miejsce.

Listopad

Choć drzewa i krzewy pozbyły się już liści, ogrodowe porządki trwają. Oczyszczamy trawnik z opadłych liści i wypuszczamy wodę z rur oraz ogrodowych węży, uniemożliwiając tym samym jej zamarznięcie.

Grudzień

Pogoda dla rolników znów upływa nam pod znakiem mrozu i nierzadko śniegu. Korony większości drzew liściastych formują się jednak najlepiej w okresie jesienno-zimowym. Zima to również odpowiednia pora na przycinanie drzew iglastych. Nie zapominajmy o dokarmianiu ptaków.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.