Meble do ogrodu lub tarasu – jakie wybrać?

Wyposażenie tarasu w meble jest niezbędne, aby przebywanie na świeżym powietrzu było komfortowe. Mogą być one wykonane z różnych materiałów takich jak rattan, drewno, tworzywa sztuczne, lub metal. Przed wyborem mebli należy zwrócić uwagę na kilka czynników, sofa powinna być lekka, aby można ją było bez problemu przenosić, krzesła albo fotele muszą być przede wszystkim wygodne i stabilne.

Meble na zewnątrz – z jakiego materiału?

Najbardziej popularne materiały, z jakich są wykonane meble do ogrodu, to:

  • drewno,
  • plastik,
  • rattan, bambus albo wiklina,
  • metal.

Meble wykonane z drewna przeznaczone na taras są bardzo eleganckie. Mogą być wykonane z rodzimych gatunków drewna lub egzotycznych. Gatunki egzotyczne takie jak teak, eukaliptus zawierają różne substancje oleiste i kwas krzemowy, co sprawia, że są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Meble drewniane mogą służyć wiele sezonów, ale wymagają regularnej pielęgnacji. Jeśli taras nie jest zadaszony, należy je chronić przed działaniem promieni słonecznych i przechowywać w suchym miejscu poza sezonem letnim. Plastikowe meble do ogrodu są lekkie, odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i wymagają minimalnej pielęgnacji. Wystarczy je co jakiś czas odkurzyć za pomocą wilgotnej gąbki z detergentem. Po dłuższym czasie użytkowania ich kolor może blaknąć, są mniej wytrzymałe niż drewno i metal.

Rattanowe meble do ogrodu są wyjątkowo eleganckie i naturalnie komponują się z otoczeniem ogrodu. Plecione fotele bardzo dobrze prezentują się w różnych stylizacjach, może to być taras w nowoczesnym stylu, jak również ogród urządzony w wiejskiej estetyce. Nie są one jednak odporne na działanie wilgoci, rozwiązaniem może być materiał o nazwie technorattan, który wykonany jest z tworzywa sztucznego, więc jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Metalowe meble do ogrodu są bardzo trwałe, zazwyczaj pokrywane są preparatami antykorozyjnymi, materiał z jakiego są wykonane sprawia, że są bardzo eleganckie i wytrzymałe. Trzeba pamiętać, że w czasie chłodniejszych dni mogą być zimne i nieprzyjemne w dotyku, dlatego warto umieścić na nich specjalne poduszki ogrodowe.

Jak komponować meble na taras?

W sytuacji, kiedy ogród lub taras jest niewielkich rozmiarów, zestaw mebli ogrodowych może zwyczajnie się nie zmieścić, w takim wypadku lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pojedynczych foteli i stolika. Kiedy taras jest większy, meble do ogrodu w zestawie są zazwyczaj tańszą opcją, poza tym jest pewność, że każdy z elementów będzie pasował do reszty. Takie rozwiązanie jest bardziej eleganckie w wyglądzie całej aranżacji tarasowej. Wybór mebli powinien być dostosowany do ilości gości i domowników. Kiedy na tarasie rzadko przebywają goście wówczas dobór pojedynczych krzeseł albo tylko jednej sofy jest bardziej praktyczny. Pojedyncza leżanka na tarasie sprawia, że wypoczynek na świeżym powietrzu jest bardzo przyjemny.

Praktyczne aspekty mebli tarasowych

Dla osób, które są zapracowane, eleganckie meble do ogrodu wykonane z drewna nie będą najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wymagają regularnej konserwacji i impregnacji. Jeśli w domu są małe dzieci, trzeba również zwrócić uwagę, aby meble były łatwe do czyszczenia. Ważna jest także funkcjonalność i mobilność mebli, czy można je ławo przenosić lub złożyć, jeśli zajdzie konieczność ich przechowania w innym miejscu w czasie zimowych miesięcy. Jeśli dom jest miejscem, gdzie często są przyjmowani goście, warto zaopatrzyć się w stół na taras z możliwością rozkładania.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.