Jak zadbać o dobry sen dziecka?

Dzieciństwo powinno być czasem zabawy i beztroski. Żeby mały człowiek z ciekawością eksplorował świat i sprawnie się rozwijał, potrzebuje pełnowartościowego snu. Jak o niego zadbać?

Dlaczego sen u dziecka jest szczególnie ważny?

Wszyscy potrzebujemy się wysypiać, niezależnie od wieku. Zbyt mała liczba godzin spędzonych na odpoczynku przynosi efekt w postaci rozdrażnienia, pogorszonego samopoczucia, irytacji i ogólnego rozbicia. U dzieci niedobory snu mogą mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje. Ich organizm stale się rozwija i rośnie, dlatego ich zapotrzebowanie na odpoczynek jest znacznie wyższe niż u dorosłych. Dla noworodków i niemowląt to zapotrzebowanie wynosi od 12 do 17h snu na dobę. Małe dzieci potrzebują spać 11-14h, przedszkolaki 10-13h, a dzieci szkolne 9-11h na dobę. Chodzi tu jednak o sen wartościowy, w więc niezakłócony ciągłym wybudzeniem się.

Co sprawia, że dziecko może mieć problemy ze snem?

Takich czynników jest oczywiście bardzo wiele. Czasem zaśnięcie utrudnia stres, alergie, infekcje, a u młodszych np. ząbkowanie czy kolka. W przypadku nieco starszych dzieci przeszkodą w bezproblemowych zaśnięciu mogą być m.in.:

  • Dieta

Chodzi głównie o cukier. Dzieci często reagują na nie dużą aktywnością. Warto zadbać o to, żeby dziecko nie spożywało słodyczy, jeśli zbliża się pora spania. W przeciwnym wypadku bardzo trudno będzie mu się wyciszyć i poczuć senność.

  • Nieregularne pory spania

Na tym polu dziecko nie różni się tak bardzo od dorosłego. Jeśli rytm dobowy nie jest stały, nie da się uniknąć niedosypiania. Dobrze jest ustalić określone godziny odpoczynku i trzymać się ich, a ewentualne odstępstwa od tych zasad robić tylko na drodze wyjątku.

  • Przyjmowane leki

Jeśli nie jesteśmy w stanie określić, dlaczego dziecko wybudza się, albo ma problemy z zaśnięciem, warto przeanalizować to, jakie leki przyjmuje. Dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się z pediatrą.

Co wpływa na komfort snu dziecka?

Aby dziecko się wysypiało, powinniśmy oczywiście zadbać o odpowiednie miejsce do spania. Dobrze dobrana wielkość łóżka oraz wygodny materac to absolutne podstawy. Nie możemy zapomnieć też o odpowiedniej pościeli.

Większość z nas chociaż raz miało nieprzyjemność spać pod pościelą, charakteryzującą się słabą cyrkulacją powietrza. W efekcie, gdy się nią zakrywamy, jest nam za gorąco, natomiast odkryte ciało szybko marznie. Wybierając produkty dla swoich pociech, warto unikać tego typu wyrobów. Dzięki nowoczesnej pościeli puchowej dla dzieci, możemy zapobiec temu dyskomfortowi.

Oprócz komfortu termicznego, propozycje sprawdzonych producentów posiadają certyfikaty, poświadczające bezpieczeństwo pościeli oraz przyjemne, delikatne dla skóry poszycie. Brak zimnych stref, brak problemu zbierania się wilgoci wewnątrz wypełnienia oraz wysoka sprężystość pościeli sprawi, że mały człowiek będzie mógł spokojnie przespać całą noc, a rano w pełnej gotowości stawiać czoła dziecięcym wyzwaniom.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.