Ciąża – kiedy należy podjąć decyzję o szkole rodzenia?

Wiele par, które mają zostać rodzicami po raz pierwszy, odczuwa stres i niepokój. Nie wiedzą, czego mogą się spodziewać w trakcie porodu, ani jak powinni opiekować się noworodkiem. Z myślą o niedoświadczonych rodzicach, powstały placówki zwane szkołami rodzenia. Wbrew pozorom wiedza, która jest przekazywana w takiej szkole, nie dotyczy tylko momentu porodu. Szkoła rodzenia to miejsce, gdzie można nauczyć się wszystkiego o pielęgnacji małego dziecka. Kiedy trzeba zdecydować się na takie zajęcia?

Czym jest szkoła rodzenia?

Instytucja szkoły rodzenia nie jest nowa, ale ostatnimi czasy przybyło miejsc, w których można odbyć kurs. W Warszawie jest już ponad 20 placówek oferujących takie zajęcia. Wiele z nich funkcjonuje przy szpitalach położniczych i można z nich skorzystać bez opłat. Bezpłatna szkoła rodzenia to dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy, które tak przydają się przy kompletowaniu wyprawki. Ale najwięcej placówek jest prowadzonych przez różne organizacje lub powstają jako prywatne inicjatywy i pobierają opłaty od uczestników.

Chociaż bezpłatna szkoła rodzenia jest w stanie przekazać całą potrzebną wiedzę, to jednak płatne zajęcia dają dużo większy komfort. W grupie jest zazwyczaj mniej osób, można czuć się swobodniej, mieć czas na zadanie nurtującego pytania. Płatne szkoły często są dużo lepiej zaopatrzone i dają możliwość przećwiczenia wielu nowych umiejętności, np. kąpieli noworodka. Duży nacisk kładzie się też na aktywizację przyszłych tatusiów. To ważne, ponieważ szkoła rodzenia nie jest tylko dla kobiet. Na zajęcia najlepiej pójść z partnerem.

Kiedy zaplanować zajęcia

Szkoły rodzenia mają kilka wariantów realizacji zajęć. Najpopularniejszy z nich to co tygodniowe spotkania, trwające około 2 godzin. Takich sesji może być nawet 10, to znaczy, że ich realizacja zajmie 2 i pół miesiąca. Intensywne kursy odbywają się dwa razy w tygodniu, mają rozszerzony program i trwają nawet do trzech miesięcy.

Jeżeli rodzice chcą skorzystać z takiego tradycyjnego modelu, muszą zaplanować zajęcia dużo

wcześniej. Tak na prawdę szkołę rodzenia warto wybrać już na początku drugiego trymestru. W tym czasie mijają mdłości, poprawia się samopoczucie, kobieta ma więcej energii i lepszy nastrój. Po za tym, daje to odpowiednią ilość czasu na rezerwację i skorzystanie ze wszystkich spotkań, przed rozwiązaniem. Nie warto zwlekać z tą decyzją. Szybko rosnący brzuszek będzie przeszkadzał w pełnym uczestnictwie w zajęciach.

Opcja weekendowa

Dla rodziców, którzy nie mogą przychodzić na zajęcia co tydzień, albo zbyt późno pomyśleli o szkole rodzenia, wprowadzono kursy weekendowe. Bardzo popularne w prywatnych placówkach w Warszawie. Spotkania odbywają się w sobotę i niedzielę, trwają od 3 do 5 godzin. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie zajęcia będą miały okrojony program.

Tematyka zajęć

Plan zajęć zależy od placówki i od prowadzącego. Intensywne kursy poruszają więcej zagadnień, a weekendowe mogą pomijać niektóre aspekty. Podstawowe tematy poruszane na zajęciach to:

 • ciąża i jej etapy,
 • ćwiczenia w ciąży,
 • sygnały zapowiadające poród,
 • przebieg porodu, techniki porodowe,
 • metody łagodzenia bólu porodowego,
 • karmienie piersią,
 • opieka nad noworodkiem,
 • kąpiel,
 • zmiana pieluszki,
 • rozwój dziecka,
 • niepokojące objawy u niemowlęcia.

Czy warto?

kiedy kobieta w ciąży powinna udać się do szkoły rodzenia
Źródło: Pixabay.com

Cotygodniowe spotkania trwające kilka godzin mogą wydawać się uciążliwe, zwłaszcza dla ciężarnej kobiety. Ale z zajęć szkoły rodzenia z pewnością warto skorzystać, przynajmniej przed narodzinami pierwszego dziecka. Warszawa ma tak wiele placówek, że można je znaleźć nawet na własnym osiedlu. To znacznie ułatwia realizację kursu i nie wiąże się z jazdą samochodem w korkach. Jedną z najchętniej wybieranych szkół rodzenia w Warszawie jest http://www.szkola-magiera.pl/.

W szkołach rodzenia wykładają położne i doradcy laktacyjni. Wiele z nich to kobiety, które są także matkami. Każda osoba jest starannie wybierana i nie ma mowy o braku kompetencji. Z wiedzy tak doświadczonych osób warto korzystać.

Przyszli rodzice dostają odpowiedź na wszystkie nurtujące ich pytania. Mają szansę przećwiczyć kąpiel czy zmianę pieluszki. Uczestnictwo w zajęciach daje uczucie pewności i spokoju. Nie ważne czy wybieramy bezpłatną szkołę rodzenia, czy płatny kurs weekendowy.

1 komentarz

 • Szkoła rodzenia to świetna sprawa. Nie wyobrażam sobie nie pójść 🙂 To jest świetna okazja żeby nauczyć się technik oddechowych, a przede wszystkim jakoś psychicznie przygotować się do porodu. Takie praktyczne zajęcia na pewno pomogą.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.