Jak sadzić byliny wieloletnie?

Byliny są roślinami zielnymi wieloletnimi. Rosną one w ogrodach więcej niż dwa lata. Niekiedy są to rośliny, dostępne w ofercie szkółek przez cały rok. Mogą być również nabywane przez Internet. Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące są świetnym uzupełnieniem krzewów oraz drzew. Mogą rosnąć w ich cieniu, a także są doskonałym i niezastąpionym ostatnim piętrem ogrodu, tuż obok traw, paproci czy krzewinek. Ich zaletą jest wzbogacanie ogrodu w różnorodną kolorystykę, kształty i zapachy, przyciągające zarówno pożyteczne owady, jak i np. barwne motyle.

Jakie mamy byliny wieloletnie?

Wśród bylin wieloletnich można wyróżnić np.

  • Piwonie,
  • Liliowce,
  • Irys syberyjski,
  • Przywrotnik ostroklapowy,
  • Funkie,
  • I wiele wiele innych.

Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – kryteria ich doboru

Najistotniejszym kryterium doboru bylin jest tzw. stanowisko, a więc rodzaj gleby i jej nasłonecznienie. Przeważająca ilość omawianych roślin rozwija się najlepiej w żyznych i wilgotnych glebach, choć niektóre doskonale funkcjonują także na glebach suchych. Kwiaty do ogrodu bardzo lubią słońce i właśnie w takich warunkach rosną najszybciej i najdorodniej. Innym kryterium doboru bylin jest ich kolor, wysokość oraz pokrój. Dobrze jest również dopasowywać kwiaty do ogrodu uwzględniając styl całego miejsca w którym będą rosły. Nie wszędzie bowiem będą pasowały rośliny tego rodzaju.

Byliny wieloletnie, a plan nasadzeń

Plan nasadzeń bylin wieloletnich jest pierwszą czynnością podczas organizowania ogrodu, zwłaszcza jeżeli jest on jeszcze niezagospodarowany. Takie działania przyspieszą zdecydowanie proces sadzenia oraz pozwolą na niepopełnianie błędów oraz późniejsze przesadzanie roślin. Podczas rozmieszczania bylin w ogródku, ważne jest, by brać pod uwagę ich wzrost. Wyższe kwiaty do ogrodu powinny znajdować się z tyłu, zaś niższe z przodu. Istotną zasadą jest także to, by nie gromadzić w jednym miejscu zbyt dużo różnych gatunków. Zaleca się, aby korzystać do około siedmiu do maksymalnie dziesięciu rodzajów bylin.

Byliny wieloletnie – rozstaw oraz najlepsze terminy sadzenia

Funkie
Źródło: Pixabay.com

Byliny wieloletnie, o małej wielkości powinno się sadzić w ilości 10-15 sztuk na metr kwadratowy. Średnie rośliny tego rodzaju w ilości 5-6 sztuk, zaś duże 1 lub 2 egzemplarze na metr.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, dla upiększenia ogrodu, jest złożenie kilkunastu sztuk kwiatów do ogrodu w jednej grupie. Kwiaty do ogrodu można sadzić generalnie w każdej porze roku, prócz zimy, jako że w tym okresie ziemia jest zamarznięta. Zaleca się sadzenie w okresie wiosennym, gdyż wówczas już w lecie widać efekty swojej pracy. Z kolei latem może to być dość niebezpieczne, z powodu szybkiego wysychania ziemi, co w przypadku nieregularnego podlewania grozi nieprzyjęciem się roślin. Dobrze jest sadzić także wczesną jesienią, we wrześniu, kiedy ziemia jest stosunkowo ciepła, co wpływa na prawidłowy rozwój korzeni, zaś opady deszczu mogą odpowiednio nawilżyć ogród.

W jaki sposób sadzić byliny wieloletnie?

Ważną czynnością przed sadzeniem roślin wieloletnich jest przygotowanie podłoża – a więc jego odchwaszczenie, usunięcie gruzu, kamieni czy śmieci. Następnym krokiem powinno być przekopanie gleby oraz odpowiednie jej nawiezienie np. za pomocą kompostu. Przed samym umieszczeniem sadzonek w glebie należy je odpowiednio moczyć w wodzie i ustawić przy zachowaniu odpowiednich odstępów.

Dołki kopane w ziemi powinny być odrobinę głębsze niż wysokość korzeniowej bryły oraz dwukrotnie szersze od jej średnicy. Przed zasadzeniem dobrze jest poluzować korzenie rośliny, poprzez jej delikatne rozerwanie lub rozwinięcie. Na dno dołka dobrze jest nasypać kompost bądź też ziemię ogrodniczą, po czym wymieszać ją z ziemią rodzimą, a następnie uciskać przestrzeń rękami, w celu usunięcia powietrza.

Ostatnim krokiem powinno być podlanie oraz dodanie brakującej ziemi. Jeżeli gleba jest nadmiernie wilgotna wówczas powinno się wykonać mały wzgórek, na którym posadzi się roślinę, zaś na dnie dobrze jest rozłożyć wcześniej kamyczki. W przypadku bylin wysokich np. ostróżek, floksów czy dzielżan zaleca się przywiązanie ich do podpórek już w momencie sadzenia. Dalsze kroki związane są już jedynie z odpowiednią pielęgnacją, podlewaniem i odchwaszczaniem posadzonych roślin.

Źródło:

1 komentarz

  • Kocham liliowce! Obecnie jest ponad 30 tysięcy odmian liliowców. Te wysokie idealnie sprawdzą się skomponowane z trawami 🙂 Natomiast te małe, karłowe sprawdzą się w niewielkich ogrodach. Ja też sadzę je w doniczkach lub skrzynkach 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.