Yerba Mate – herbata, jakiej jeszcze nie piliście

Ta herbata różni się od innych suszonych ziół. To właśnie Yerba mate. W Polsce od 2016 roku odnotowuje znaczny wzrost popularności. – Co jest przyczyną popularności paragwajskiego zioła? Regularne picie „Yerby”, jakie zmiany możemy zaobserwować w naszym organizmie? Zapraszamy do dalszej lektury. To tylko niektóre z intrygujących pytań, na które będziemy odpowiadać.

Yerba Mate – Co to jest i skąd się wzięła?

Yerba Mate to napar z ostrokrzewu paragwajskiego, rośliny rosnącej głównie na południu Brazylii, w Paragwaju, Paragwaju i Urugwaju. Argentyna jest krajem, w którym produkuje się najwięcej yerba mate. Zioło to można znaleźć również pod nazwami herbata paragwajska i herbata misyjna.

Napary z yerba mate przyrządza się z połączenia łodyg i liści ostrokrzewu paragwajskiego. Ponieważ kraje zachodnie coraz bardziej interesują się herbatą misyjną, jej roczna produkcja wzrasta. Ponieważ ostrokrzew jest rośliną wiecznie zieloną, możliwe jest zaspokojenie rosnącego popytu konsumentów.

Dlaczego yerba mate jest tak popularna? – Warto przyjrzeć się składowi i działaniu „yerby”

Ile wody dziennie powinniśmy pić? Dowiedz się więcej na https://zapetytem.pl/zdrowe-odzywianie/ravo/ile-wody-powinienem-pic.html

Skład yerba mate

Yerba Mate zawiera dużo tiaminy (witamina A1), pirydoksyny(witamina C6) i niacyny. Znajdziesz w niej również takie witaminy jak ryboflawina, witamina B2, biotyna, witaminy: A, E i B3, B5 oraz kwasy pantotenowe.

Dodatkowo yerba Mate jest bogata w minerały, takie jak magnez, potas i wapń (ponad 50 mg na 100 g suszu). W mniejszych ilościach występują również takie składniki jak żelazo i sód. Yerba Mate znana jest z zawartości kofeiny, flawonoidów (kwercetyna i rutyna), polifenoli (inozytol), inozytoli, garbników. Zawiera również chilinę, saponiny i kwasy ursolowe.

Yerba mate jest znana ze swoich właściwości pobudzających i wspomagających ogólny stan zdrowia. Odpowiednio przygotowana herbata misiowa jest bogata w alkaloidy purynowe, które poprawiają koncentrację, wspomagają układ sercowo-naczyniowy i przyspieszają metabolizm.

Łatwo zauważyć, że picie yerba matte może mieć chwilowy wpływ na pobudzenie mózgu do pracy. Jednak ma również długofalowe korzyści dla naszego zdrowia.

Można znaleźć wiele podobieństw między yerbamate a czarną kawą. W przypadku naparu z yerbamate będzie to około 200 mg kofeiny na szklankę, a w przypadku czarnej kawy około 250 mg na szklankę. Jak widać, różnice są bardzo niewielkie. Suszona yerba mat oferuje więcej niż tylko chwilowe pobudzenie.

Herbata paragwajska jest tego warta!

Na szczególną uwagę zasługuje wysoki poziom antyoksydantów występujących w suszonej yerba mate. Przeciwutleniacze te są odpowiedzialne za ochronę organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ochrona ta nie tylko poprawia wygląd skóry i włosów, ale także wpływa na nasze samopoczucie i odporność, ułatwiając nam przetrwanie zimy i jesieni.

Jeśli chcemy mówić o długofalowym działaniu herbaty misiowej, to możemy być pewni, że będzie ona miała pozytywny wpływ na serce i cały układ krążenia. Yerba Mate w przyjemny sposób pobudza do działania i jest często stosowana w celu poprawy jasności myślenia. Ta suszona herbata jest szczególnie przydatna dla tych, którzy chcą być produktywni w pracy.

Jak pić yerba mate?

Yerba Mate ma charakterystyczny ziołowy i cierpki smak. Dla niektórych osób będzie trudna do przełknięcia, a innym będzie smakować. Picie „yerby” ma inny smak niż zwykła kawa czy herbata. Codzienne picie yerba mate jest przyjemnym rytuałem.

Aby prawidłowo przygotować napar, należy zakupić wysokiej jakości susz Yerba Mat BIO. Następnie należy wyposażyć się w zestaw do Yerba Mat. W jego skład wchodzi matero, w którym przyrządza się napar, oraz bombilla. Picie dobrze przygotowanego naparu nie jest niekomfortowe, ponieważ listki i łodygi suszu nie wpadają przez rurki zwane bombillami.

Herbata misyjna ma swoją specyfikę. Napar nie ma tendencji do szybkiego sączenia się. Nie pije się go szybko, jak w przypadku czarnej kawy. Jest to spokojny rytuał, który pozwala na stopniowe przebudzenie.

Kto nie może pić „herbaty misyjnej”?

Jak w przypadku wszystkich rzeczy, które dobrze działają i sprzyjają zdrowiu, istnieją przeciwwskazania do picia yerba maté. Po pierwsze, herbaty misyjnej nie powinny pić dzieci, ponieważ zawiera ona dużo kofeiny. Kobiety w ciąży i osoby cierpiące na schorzenia przewlekłe, takie jak kobiety w ciąży, powinny skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie wykluczy on yerbamate, być może będzie mógł dostosować jej dawkę.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.