Kredyt na budowę domu – wnioskowanie i wypłata krok po kroku

Artykuł partnera.

Kredyt na budowę domu lekko różni się od tradycyjnego kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup gotowej już nieruchomości. Przyznane w ten sposób środki wypłacane są w transzach, zgodnie z harmonogramem prac finansując kolejne etapy budowy. Choć kredyt na budowę domu już na etapie składania wniosku bankowego wymaga prawa własności działki, niektóre banki mogą zgadzać się na obniżenie minimalnego wymaganego wkładu własnego. Oto kredyt na budowę domu krok po kroku – od dokumentacji niezbędnej do wniosku, przez wkład własny, aż po wypłatę i sposób spłaty zobowiązania.

Wniosek o kredyt na budowę domu – niezbędne dokumenty

Do wniosku o kredyt na budowę domu trzeba dołączyć zwykle o kilka dokumentów więcej niż w przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego. Wszystko przez fakt, że jest on wypłacany w dość nietypowy sposób – w tak zwanych transzach. Bank, który udzielił kredytu, posiada harmonogram prac wraz z ich dokładną i aktualną wyceną. Na początku każdego etapu prac przesyła kredytobiorcy środki na ich sfinansowanie. Żeby właściwie oszacować potrzebne środki, konieczny jest szczegółowy kosztorys. Szacowane koszty budowy obliczać można dzięki narzędziom takim jak kalkulator na stronie https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Szczegółowy kosztorys przekazywany do banku powinien być jednak przygotowany przez profesjonalistów.

Do dokumentacji bankowej należy dołączyć również:

  • dokument potwierdzający prawo własności działki (akt notarialny lub odpis księgi wieczystej);
  • pozwolenie na budowę;
  • operat szacunkowy;
  • projekt budowlany wraz z dokładnym kosztorysem.

Odpowiednio opracowany projekt można wybrać spośród gotowych projektów z galerii pod adresem https://new-house.com.pl/projekty-domow. Każdy z nich posiada aktualny kosztorys, który nadaje się do przedstawienia w dokumentacji dołączanej do wniosku bankowego. Galeria należy do firmy New-House współpracującej z wieloma uznanymi biurami projektowymi i zajmującej się kompleksową budową domów. Pomagają oni swoim klientom już od momentu wyboru źródła finansowania, doboru projektu, czy znalezienia właściwej działki budowlanej.

Wysokość wymaganego wkładu własnego

Tak jak w przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego, zgodnie z Rekomendacją S minimalna wymagana wysokość wkładu własnego kredytu na budowę domu powinna wynosić 20% wartości nieruchomości. Co ciekawe, w przypadku tego rodzaju kredytu można jednak skorzystać z pewnych ułatwień, które obniżają wysokość wymaganego wkładu własnego.

Choć wnioskowanie o kredyt na budowę domu wymaga dołączenia aktu własności działki budowlanej, jej wartość może zostać zaliczona na poczet wpłaty własnej, co proponują niektóre banki. Inną możliwością jest skorzystanie z rzadkich ofert niskiego wkładu własnego na poziomie 10 – 15% wartości nieruchomości. W ich przypadku konieczne jest jednak dodatkowe ubezpieczenie w ramach zabezpieczenia spłaty, które podwyższy miesięczną ratę.

Ustalony wkład własny należy wpłacić po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej z banku. Konkretne terminy wyznaczane są przez bank i znajdują się w zapisach umowy przekazywanej kredytobiorcy.

Forma wypłaty i spłata kredytu na budowę domu

Po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej bank zaczyna wypłacać środki przyznane w ramach kredytu zgodnie z przekazanym harmonogramem prac. W ustalonym terminie przed rozpoczęciem kolejnych etapów budowy kredytobiorca otrzymuje kolejne transze, czyli środki na ich sfinansowanie. Ich wysokość przewiduje szczegółowy kosztorys tworzony na potrzebę dokumentacji bankowej. Ewentualne opóźnienia w pracach budowlanych nie wpływają na terminy wypłat.

Czy kredyt na budowę domu spłaca się od razu po jego przyznaniu? Niekoniecznie. W przypadku tego rodzaju kredytów hipotecznych często obowiązuje karencja, czyli odroczenie spłaty nawet o rok lub dwa. W czasie tym z założenia kredytobiorca ma ukończyć wszystkie etapy budowy. W okresie karencji obowiązuje jedynie spłata odsetek – kapitał zaczyna się spłacać dopiero po wyznaczonym czasie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.