Kamienie i rośliny na skalniak – jak zrobić to tak, aby dużo nie wydać, a cieszyć się pięknie zaaranżowanym skalniakiem?

Skalniak to niezwykle efektywna i spektakularna ozdoba ogrodu. Jeżeli wykona się ją w ciekawy i prawidłowy sposób, może naprawdę interesująco się prezentować i przyciągać wzrok przechodniów i gości. Wiosną powinno się rozpocząć pierwsze prace dotyczące zakładania skalniaka. Warto wiedzieć, na jakie rośliny na skalniaki się zdecydować i skąd czerpać kamienie, aby się zbytnio nie wykosztować.

Po co zakłada się skalniak w ogrodzie?

Skalniak to niewielkie miejsce wydzielone w wybranej części ogrodu, które wizualnie powinno przypominać górski krajobraz. Pierwszą i najważniejszą zasadą związaną z zakładaniem skalniaka jest to, że nie powinien on prezentować się idealnie, ponieważ natura lubi odrobinę chaosu i nieregularności.

Skalniak to uniwersalna ozdoba, która pasuje do każdego typu ogrodu, ponieważ daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Można go wykończyć zgodnie z własnymi pomysłami, możliwościami i wyobraźnią. Może on mieć dowolny kształt, rozmiar, kompozycję. Można go ozdobić wybraną kombinacją roślin i kamieni.

Planowanie i wykonanie skalniaka

Chcąc założyć w ogrodzie skalniak, należy zacząć od sporządzenia dokładnego planu. Powinien on określić wygląd i kompozycje, a także jakie rośliny na skalniak będą wykorzystane. Powinno się także dokładnie określić miejsce, w którym będzie się on znajdował. Duże znaczenie ma m.in. stopień nasłonecznienia, ponieważ nie każdy gatunek rośliny nadaje się do zasadzenia w pełnym słońcu.

Warto pamiętać, że skalniak w ogrodzie ma funkcje dekoracyjną, dlatego wybierając miejsce należy zdecydować się na takie, które jest dobrze widoczne i reprezentacyjne. Dzięki temu, można szybko zwrócić uwagę gości, którzy przybędą. Należy także pamiętać o tym, żeby skalniak harmonijnie wpisywał się w aranżację. Nie jest dobrym pomysłem stworzenie skalniaka na środku trawnika, ponieważ takie rozwiązanie nie wydaje się zbyt naturalne i realne. Dużo lepiej będzie się prezentował w rogu lub w pobliżu tarasu czy altanki. Wtedy też można się zdecydować na rośliny na skalniaki, które pną się po wykonanej drabince czy innym stelażu.

Kamienie na skalniak

Aby skalniak dobrze się prezentował, konieczne jest zadbanie o wybór odpowiednich kamieni i głazów, które pełnią główną funkcje dekoracyjną sprawiając, że całość prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kamieni, które mają nieregularne kształty i ostre krawędzie.

Jeżeli w pobliżu znajdują się jakieś kamieni, warto zdecydować się na wybór podobnych, aby zachować spójność krajobrazu. Nie można przesadzać z różnorodnością, ponieważ takie działanie może przynieść całkowicie inny efekt od zamierzonego. Na skalniakach najlepiej sprawdzą się:

  • piaskowce,
  • bazalty,
  • dolomity,
  • granity,
  • wapienie.

Rośliny, które warto wykorzystać na skalniaku

skalniak przed domem
Źródło: Pixabay.com

Rośliny na skalniaki można dobrać w dowolny sposób. Na tym etapie można naprawdę puścić wodze fantazji i dać się ponieść wyobraźni. Jedynym ograniczeniem jest zasobność portfela, wielkość skalniaka oraz nasłonecznienie. Warto mieszać różne gatunki roślin (oczywiście takie, które nie będą się wzajemnie zwalczały). Dzięki temu można uzyskać bardzo ciekawy efekt niemal przez cały okres wegetacji roślin.

Jeżeli ktoś nie wie na jakie gatunki się zdecydować, z powodzeniem można przejrzeć internetowe poradniki czy skonsultować się ze specjalistami.

Rośliny na skalniak przede wszystkim powinny być to rośliny wysokogórskie. Świetnie będą się komponowały z kamieniami i ogólnym wykonaniem skalniaka. Ponadto można się także zdecydować na rośliny cebulkowe, czy zioła. Dodatkowo dobrym pomysłem, jest także wykorzystanie krzewów iglastych. Tego typu kompozycje nie wymagają zbyt duże nakładu finansowego.

Skalniak to idealna ozdoba ogrodu, warto dołożyć wszelkiej staranności, aby go urządzić w odpowiedni sposób, aby cieszył obok i dobrze się prezentował. Dobór kamieni i roślin jest totalną dowolnością, jednak nie trzeba przeznaczać zbyt dużego budżetu na ten cel.

Źródło:

1 komentarz

  • Pamiętajmy, że wiele roślin polecanych stricte na skalniak z powodzeniem urośnie między skałkami w ziemi lekko kwaśniej lub obojętnej.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.