Jak zaprogramować napęd w bramie? Wskazówki praktyczne

Automatyczne bramy od jakiegoś czasu są już standardem na polskich posesjach. Jakie są tego powody? Przede wszystkim, wszechstronne zastosowanie, nowoczesny design i funkcjonalność. Bramy automatyczne są wygodne dla użytkowników w codziennej obsłudze, zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo. Żeby działały poprawnie muszą być umiejętnie założone. Montaż to podstawa. Natomiast, nie mniej ważne jest to, aby sterowniki były dobrze założone i w odpowiedni sposób zamontowane. To one wraz z jednostką centralną odpowiadają za działanie bramy.

Podstawy programowania 

Dostępne na rynku napędy do bram zawsze powinny być zaprogramowane pod kątem: siły, prędkości i spowolnienia podczas otwierania oraz zamykania bramy. Warto też pamiętać o tym, by uwzględnić rozmieszczenie fotokomórek i o tym, jaki będzie wtedy czas zamykania bramy. Używając fotokomórek nie będzie trzeba zamykać bramy pilotem, ponieważ zamknie się ona sama po wyznaczonym czasie. Doświadczeni monterzy wiedzą o tych szczegółach. Sposób programowania zawsze uzależniony jest od producenta bramy oraz tego, jakiego rodzaju brama ma zostać zamontowana. Do każdego rodzaju bramy dołączona jest inna instrukcja. Można więc we wszystkim się zorientować, a w razie wątpliwości zapytać montera. Wszystkie akcesoria dodane bramowe należy zaprogramować w taki sposób, żeby standardowe obsługiwanie bramy nie sprawiało żadnych problemów i nie doszło do żadnej awarii. Monter, tuż po zamontowaniu bramy musi sprawdzić, czy urządzenie zapobiegające przygnieceniu wykrywa leżący na ziemi przedmiot, o wysokości ponad 50 milimetrów oraz czy obciążenie bramy ciężarem 20 kilogramów zatrzymuje otwieranie. To najważniejszy parametr do sprawdzenia. Wszystkie napędy do bram muszą też mieć ustawiony tryb pracy urządzenia przy pomocy specjalnego przełącznika. Całościowy cykl ustawiania powinien być przeprowadzony przy zamkniętej obudowie. W pierwszej kolejności należy zdjąć tylną klapkę, chwycić ją obiema rękami oraz pociągnąć do dołu. Dzięki temu można sprawdzić:

  • siłę wymaganą do obsługiwania bramy,
  • punkty spowolnienia posuwu,
  • punkty skrajne zatrzymania bramy,
  • długości przerwy w trybie automatycznym.

Wymogiem do rozpoczęcia programowania jest zablokowany napęd. Nie ma wtedy znaczenia, w jakiej pozycji będzie brama. Pozwala to ustawić tryb logiczny sterowania. Podczas ustalania trybu ręcznego można określić punkty spowolnienia posuwu podczas otwierania i zamykania. Natomiast, w trybie automatycznym urządzenie samo wyznaczy parametry ruchu. Jeśli pojawią się błędy podczas programowania, to inteligentne urządzenia potrafią je wykrywać. Wówczas monter musi pracować tak długo, by zlikwidować wszystkie błędy. Zawsze należy też mieć na uwadze konkretny tryb, w jakim sprawdza się bramę. Najważniejsze do skontrolowania pozostają: siła, prędkość działania bramy oraz spowolnienie podczas otwierania i zamykania bramy. To pozwala sprawdzić w przyszłości, czy brama będzie działała poprawnie,czy jest w stanie zapewnić komfort użytkowania oraz czy w ogóle jest bezpieczna. Jeśli brama ma akcesoria dodatkowe, to tym bardziej należy wszystko skontrolować.

Jak przebiega montaż napędów do bram?

Jeśli monterzy programują napędy do bram to powinni dopilnować właściwej kolejności już podczas montażu. Trzeba mieć stuprocentową pewność, że każda brama automatycznie otwierana nie zatnie się podczas manualnego otwierania. Nie ma też mowy o tym, by brama została zamontowana na wzniesieniu albo na nierównym terenie. Może to nadwyrężyć pracę automatyki. Monter musi mieć pewność, że konkretny zestaw jest dopasowany do zastosowanej automatyki. Trzeba kontrolować specyfikacje podane przez producenta, ponieważ napęd do bramy powinien być przystosowany do masy bramy. Monterzy muszą też sprawdzić siłowniki elektryczne pracujące na zewnątrz. Każdy siłownik wymaga klasy szczelności minimum IP54. Najlepsza jest klasa IP65. Szczelność nie może być również zbyt niska, ponieważ może okazać się, że brama nie wykaże odporności na działanie szkodliwych warunków pogodowych. Jeśli zastosowane są podziemne siłowniki, to trzeba sprawdzić wilgotność gruntu. Dlatego tak ważne jest doświadczenie monterów.

Wykwalifikowany specjalista będzie wiedział, że montaż napędów do bram dotyczy także sprawdzenia stanu otoczenia pod kątem wiatru. Uwzględni także to, czy brama ma się otwierać na zewnątrz, czy do wewnątrz posesji. Zwróci uwagę na akcesoria wykorzystywane do sposobu otwierania bramy. Będą to: piloty zdalnego sterowania, klawiatury szyfrowe, czytniki kart, przyciski zewnętrzne, pętle indukcyjne, fotokomórki albo telefon komórkowy. Monter powinien także posiadać informacje odnośnie tego, czy brama ma być dostępna dla osób postronnych. Każdy doświadczony ekspert nie pominie żadnych szczegółów, jeśli chodzi o założenie bramy oraz o jej zaprogramowanie. Takich osób należy wobec tego szukać. I udzielić im odpowiedzi na najważniejsze zagadnienia. Wówczas uzyskuje się pewność, że brama będzie zainstalowana dokładnie tak, jak domaga się tego producent. Sterowniki zostaną zaprogramowane perfekcyjnie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.