Instalacja fotowoltaiczna – jakie elementy wchodzą w jej skład?

Pomimo rosnącej popularności fotowoltaiki, wciąż niewiele osób zna zawiłości techniczne związane z samą instalacją fotowoltaiczną. A w przypadku tego rodzaju pozyskiwania energii, które daje tak szerokie możliwości, warto zasięgnąć choć podstawowej wiedzy. Z tego względu w tym artykule skupimy się na technicznym aspekcie instalacji fotowoltaicznej. Przedstawimy elementy, które wchodzą w jej skład oraz po części omówimy je.

Panele fotowoltaiczne

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznych są panele, nazywane również modułami. Ich głównym zadaniem jest pobieranie energii słonecznej, a następnie przetwarzanie jej na energię elektryczną. Wtedy przybiera ona postać prądu stałego.

Budowa paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od ich rodzaju. Wyróżniamy moduły monokrystaliczne i polikrystaliczne. Panele powinny zostać zamontowane w kierunku południowym, gdzie zbiorą więcej promieni słonecznych w ciągu dnia. Jeżeli użytkownik ma problemy ze znalezieniem dla nich odpowiedniego miejsca na dachu, może do tego celu użyć także gruntu.

Inwerter

Instalacja fotowoltaiczna nie może istnieć bez inwertera, czyli inaczej nazywając – falownika. Zajmuje się on przekształcaniem prądu stałego na prąd zmienny, a więc na taki, który jest w gniazdkach elektrycznych. Miejsca, w których montuje się inwerter, są różne. Rekomenduje się jednak, by było to z daleka od miejsca codziennego wypoczynku, bo inwerter generuje pewien rodzaj hałasu. Warto, aby w tym celu najpierw skonsultować się z profesjonalistą. Dzięki temu nie popełni się istotnego błędu w tym zakresie.

Kable i złączki

Kolejnymi elementami instalacji fotowoltaicznej, odpowiadającymi głównie za bezpieczeństwo, są kable i złączki. Ich podstawowe zadanie to łączenie paneli fotowoltaicznych z falownikiem. Przy ich wyborze trzeba zwracać szczególną uwagę na wytrzymałość – zwłaszcza na warunki atmosferyczne. To sprawi, że będą mogły one pełnić należycie swoje funkcje przez długi czas.

Konstrukcja nośna

Instalacja fotowoltaiczna jest dość skomplikowana, a bardzo ważną rolę odgrywają również elementy na pierwszy rzut oka kompletnie niezauważalne. Do tej grupy należy konstrukcja nośna. To właśnie dzięki niej panele fotowoltaiczne utrzymują się na dachu (bądź są osadzone stabilnie na ziemi) i nie ma ryzyka, że się z niego zsuną. Zapewnia więc ona bezpieczeństwo dla funkcjonowania całej instalacji.

Nieważne, czy interesuje Cię fotowoltaika dla rolnika, czy do domu rodzinnego – jej montaż powinien być wspierany przez profesjonalną firmę, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że posłuży na lata i będzie działała poprawnie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.