Czy warto studiować stosunki międzynarodowe?

Stosunki międzynarodowe to bardzo ciekawy i przyszłościowy kierunek studiów, dający swoim absolwentom ogrom możliwości w kontekście późniejszej pracy. Będą one świetnym wyborem dla osób, które interesują się polityką, gospodarką i kulturą na całym świecie. To także doskonała opcja dla pasjonatów historii i geografii. Mogą być też dobrym uzupełnieniem kierunków takich jak ekonomia, politologia czy kulturoznawstwo. W niniejszym artykule przybliżamy temat studiów na kierunku stosunki międzynarodowe i pomagamy rozwiać wątpliwości odnośnie tego, czy warto wybrać tę ścieżkę.

Kto powinien zdecydować się na studiowanie stosunków międzynarodowych?

Stosunki międzynarodowe to dobry wybór dla osób fascynujących się przedmiotami takimi jak historia oraz geografia. Stanowią one bowiem swoistą bazę dla całego kierunku. Ważny element stanowią również elementy ekonomii, prawa i języki obce – te ostatnie są w zasadzie kluczowe, jak wskazuje sama nazwa kierunku. Absolwenci stosunków międzynarodowych powinni posługiwać się minimum dwoma językami obcymi w stopniu co najmniej komunikatywnym.

Nie są to odpowiednie studia dla osób, które wybrały je dlatego, że nie mają na siebie innego pomysłu. Stosunki międzynarodowe są bowiem kierunkiem wymagającym, dlatego będzie nam o wiele łatwiej, jeśli wpiszą się one w nasze zainteresowania.

Program studiów – czego się spodziewać?

Ponieważ stosunki międzynarodowe są kierunkiem związanym częściowo z polityką i bliską jej gospodarką, to na pewno nie ominą nas przedmioty o takim właśnie zabarwieniu. Podstawę programową tego kierunku stanowią przedmioty takie jak prawo międzynarodowe publiczne oraz najnowsza historia polityczna. Możemy spodziewać się także międzynarodowych stosunków politycznych, gospodarczych oraz kulturowych.

Dodatkowo mamy możliwość wyboru przedmiotów z zakresu zagadnień takich jak: gospodarka, religia, Unia Europejska i jej instytucje, NATO, ONZ, polityka społeczna, bezpieczeństwo międzynarodowe, polityka społeczna oraz międzynarodowe prawa człowieka.

Zajęcia na kierunku stosunki międzynarodowe bardzo często odbywają się w terenie. Dzięki licznym wyjazdom, studenci mają szansę na naukę praktyczną, a nie jedynie teoretyczną. To duża zaleta, która pomaga lepiej wyszkolić się do późniejszej pracy.

Na wielu uczelniach wydziały, na których możemy studiować stosunki międzynarodowe, organizują liczne ciekawe wydarzenia. Zaprasza się na nie osobistości ze świata biznesu, mediów, polityki oraz dyplomacji, by prowadzili wykłady oraz debaty ze studentami.

Praca po stosunkach międzynarodowych

Absolwenci stosunków międzynarodowych nie mogą narzekać na brak pracy – są potrzebni dosłownie wszędzie. Internacjonalista znajdzie pracę w korporacjach, firmach międzynarodowych, urzędach publicznych i państwowych, mediach, marketingu, ministerstwach i dyplomacji. Nietrudno więc znaleźć pracę, która będzie współgrała zarówno z naszym wykształceniem, jak i pasjami oraz zainteresowaniami.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.