Bieganie z rodziną – co może dać nam wspólny jogging?

Bieganie to chyba najprostsza forma aktywności fizycznej, którą bez trudu można wykonywać wspólnie z najbliższymi – rodziną, czy przyjaciółmi. Bieganie to sport kondycyjny, który pozwala znacząco poprawić wydolność naszego organizmu. Warto biegać w tandemie albo nawet w większych grupach, gdyż w towarzystwie na pewno łatwiej jest się nam zmobilizować.

Jak zacząć biegać?

Jeśli jesteśmy dopiero na początku naszej drogi związanej z bieganiem, możemy nie wiedzieć od czego powinniśmy zacząć. Na samym wstępie, przed rozpoczęciem biegania, musimy pamiętać o rozgrzewce. Jogging bez rozgrzewki, szczególnie bez wyrobionej odpowiedniej kondycji możemy niestety znacząco odchorować.

Czy warto biegać wspólnie z rodziną? O zaletach biegania w grupie słów kilka…

Wspólny jogging może nieść za sobą wiele zalet, przede wszystkim może pomóc nam bardziej zbliżyć się do siebie i zbudować silniejsze więzi na lata. Biegając, niejednokrotnie możemy spokojnie porozmawiać, rozwiązać nasze spory i niesnaski. Możemy w ten sposób także wzajemnie mobilizować się do uprawiania sportu, co z pewnością okaże się korzystne dla wszystkich z nas.

Bieganie w grupie ma też bardzo praktyczny wymiar, gdyż jest znacznie bezpieczniejsze niż bieganie w pojedynkę, niestety w trakcie biegu jesteśmy narażeni na różnego rodzaju kontuzje, czy wypadki, a druga osoba zawsze może nam w jakiś sposób pomóc w takiej sytuacji.

Co więcej…

Inne zalety joggingu, jako aktywności fizycznej to między innymi to, że bieganie:

  • sprawia, że nasz mózg jest bardziej odporny na stres,
  • pomaga lepiej spać i zwiększa zdolność koncentracji,
  • wzmacnia układ krążenia i układ oddechowy,
  • poprawia nasze samopoczucie.

Powyżej wskazano jedynie kilka kwestii istotnych z punktu widzenia naszego zdrowia i ducha. Wspólny jogging może stać się naszą wspólną pasją, umacniać nasze więzi i spajać, w razie jakichkolwiek konfliktów, do których niejednokrotnie dochodzi w gronie najbliższych.

bieganie z dzieckiem
Źródło: Pixabay.com

Jogging vs jogging slow

Slow jogging stanowi rodzaj treningu biegowego, który opiera się na truchcie wolniejszym niż samo chodzenie. Została ona stworzona przez japońskiego prof. Tanakę, badającego przez długie lata wpływ poszczególnych dyscyplin sportowych na nasze samopoczucie i zdrowie. Jest to doskonała alternatywa na różnego rodzaju choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, otyłość, czy też różne choroby układu krążenia.

Naturalny i nieobciążający stawów jogging slow, znacznie oddziałuje na poprawę wytrzymałości organizmu. Jego niewątpliwą przewagą, nad tradycyjnym joggingiem, jest to, że przy pokonywaniu dokładnie takiego samego dystansu i przy takiej samej szybkości, wydatek kaloryczny organizmu w czasie slow joggingu jest zdecydowanie wyższy. Co więcej, aby spalić około 200-300 kcal, trzeba przejść aż 7-kilometrów tradycyjnym chodem. Natomiast jogging slow, wykonywany również tempem spacerowym pozwala utracić taką samą ilość kalorii już na 3,5 kilometrowej trasie.

Wpływ biegania na nasz umysł

Jednak to wciąż nie wszystko, ponieważ jak się okazuje slow jogging wpływa także dobroczynnie na naszą kondycję umysłową. Do niedawna jeszcze wierzono w to, że proces starzenia powoduje zmniejszanie się liczby komórek mózgowych, a co za tym idzie – zmniejsza się sprawność intelektualna. Teraz wiadomo już, że liczba ta może rosnąć i maleć niezależnie od wieku i jest powiązana z ilością naszego codziennego ruchu. Badania 8000 osób na przestrzeni lat wskazały, że występowanie choroby Alzheimera w największej mierze dotyczy osób o najniższej aktywności fizycznej. Ponadto wykazano pozytywny wpływ slow joggingu na wzrost ilości komórek mózgowych u osób, które go uprawiają. Dodatkowo, jeśli obawiamy się o stan naszej kondycji i o to, jak zacząć biegać – warto na początek zdecydować się właśnie na taką spokojniejszą formę biegu, jaką jest jogging slow.

Bo jogging to nie tylko sport, to stan ducha!

Wybierając sposób na to, jak zacząć biegać warto pamiętać o tym, jaka jest istota biegania. Ruch, jaki wykonujemy biegając jest podyktowany nie tylko siłą naszych mięśni, ale także siłą naszego ducha. Dlatego też, umiejętne kierowanie naszym umysłem spowoduje, że rozpoczęcie biegania stanie się łatwiejsze niż mogłoby się nam wydawać, a dzięki temu bez trudu będziemy pokonywać na swojej drodze kolejne kilometry. Bieganie w towarzystwie, w krótkim czasie, stanie się uzależnieniem, bez którego nie będziemy mogli wyobrazić sobie życia. W ogóle nie zapominajmy o ruchu i aktywności fizycznej w przeróżnych formach. To zbawienie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Więcej, o zaletach aktywności fizycznej, przeczytasz na www.wylecz-nadcisnienie.pl/zalety-aktywnosci-fizycznej.

1 komentarz

  • Kochani – pamiętajcie! Wspólne, dość częste bieganie z rodziną, wpłynie na nasze życie rodzinne. Oczywiście w najlepszym tego słowa znaczeniu. Aktywność fizyczna wymaga planowania i nie oszukujmy się, sporej dyscypliny, zwłaszcza ze strony najmłodszych. To wszystko nas kształtuje, rozwijając przy tym nasz charakter 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.