Akwarium w pokoju dziecięcym – czy to dobry pomysł?

Dziecko od dłuższego czasu powtarza, że chciałoby mieć akwarium, najlepiej w swoim pokoju, żeby móc obserwować rybki przez cały czas. O ile rodzice już zgadzają się na zakup zbiornika, o tyle obawiają się, czy stawianie go w pokoju dziecka to dobry pomysł. Co zrobić, żeby akwarium w pokoju dziecięcym było jak najlepiej zabezpieczone?

Akwarystyka to przygoda, którą warto zacząć tak naprawdę w każdym wieku. Już kilkuletnie maluchy są w stanie pomagać rodzicom w opiece nad rybkami – np. karmić je pod okiem dorosłego lub wybierać nowe elementy dekoracyjne. Starsze dzieci można zaangażować do wspólnego czyszczenia zbiornika albo przycinania roślin. Jeżeli dziecko marzy o własnym akwarium, nie inwestujmy za dużo na początek i wybierzmy jak najmniej wymagające gatunki ryb, które nie wymagają tworzenia specjalnych warunków. Pamiętajmy również o tym, że im mniejszy zbiornik, tym częściej będzie wymagał czyszczenia i podmiany wody.

Akwarium w pokoju dziecięcym – lokalizacja

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając akwarium dla dzieci, zwłaszcza takie, które ma stanąć w ich pokoju? Na lokalizację zbiornika. Najlepsze są specjalne szafki pod akwaria ze względu na swoją wytrzymałość, ale równie dobrze sprawdzą się zwykłe komody, pod warunkiem, że są stabilne i masywne, bo będą musiały poradzić sobie z obciążeniem rzędu kilkudziesięciu kilogramów. Jeżeli ma się wnękę w meblach, którą chce się zagospodarować, to warto pomyśleć o dodatkowym wzmocnieniu półki. Taka wnęka będzie miała jeden duży plus – zabezpieczy akwarium przed ewentualnym przesunięciem wtedy, gdy dzieci będą z bardzo bliska przyglądać się podwodnemu życiu.

Jakie akwarium będzie najpraktyczniejsze?

Kupując zbiornik dla dzieci, warto wybrać ten z zaokrągloną przednią szybą, aby uniknąć skaleczenia o ostre krawędzie. Zwróćmy również uwagę na możliwość montażu pokrywy z otworem do karmienia i odpowiednio dobranym oświetleniem. Pokrywa zabezpieczy akwarium przed wrzucaniem do wody przypadkowych przedmiotów albo moczeniem w niej rąk, a jednocześnie zmniejszy problem z odparowywaniem wody.

Jeżeli nie chcemy sami dobierać pokrywy, oświetlenia, filtra, grzałki i napowietrzacza, możemy znaleźć gotowy zestaw akwarystyczny zawierający wszystkie niezbędne elementy. To dobra opcja dla tych, którzy po raz pierwszy zakładają akwarium.

Załącznik:
akwarium-jako-ekosystem.jpg

Gdzie kupić akwarium dla dzieci? Sprawdź sklep akwarystyczny z szeroką ofertą zbiorników i niezbędnych akcesoriów: https://trzmiel.com.pl

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętajmy, że akwarium w pokoju dziecięcym powinno być przede wszystkim jak najlepiej zabezpieczone. Warto dopłacić za piankę, którą układa się pod zbiornikiem – chroni akwarium przed przesunięciem i meble przed kontaktem z wodą – a także kupić listwę z zabezpieczeniem przepięciowym i włącznikiem. Do tej listwy podepnijmy wtyczki z filtra, oświetlenia oraz z innych dodatkowych urządzeń, a następnie umieśćmy ją poza zasięgiem dziecięcych rąk, najlepiej nie bezpośrednio koło akwarium, żeby uniknąć zalania.

Dodaj komentarz